Farklı renkte forma giyen ve orta oyuncuyla dönüşümlü olarak oynayan libero, sahadaki en önemli defansif silahlardan biridir. Peki, voleybolda libero ne demek?

Voleybolda Libero Ne Yapar?

Libero voleybolda defansın bel kemiği konumundadır. Rakip servisleri karşılayarak hücum için en uygun pozisyonda olan pasör çaprazın rahat servis almasını sağlar. Manşet vuruşu ve dalış gibi tekniklerle havuza atılarak veya yere düşen topları da kurtararak sayıların kaçmasını engeller.

Blok ve manşet vuruşlarıyla hücumlara karşı savunmada da görev alan libero takımın en önemli savunma silahlarından biridir. Sahadaki diğer oyunculara yönlendirmelerde bulunarak oyunun akışını düzenleyen ve takım arkadaşlarının en iyi şekilde oynamasına katkıda bulunur. Voleybolda kritik öneme sahip bir oyuncudur.

Voleybolda Libero 3

Voleybolda Libero Nerede Oynar?

Eğer tam olarak voleybolda libero ne demek diye merak ediyorsanız bu oyuncuların rolü, arka sahada görev alarak defansın bel kemiği olmaktır. Sahadaki diğer oyunculara yönlendirmelerde bulunarak oyunun akışını düzenler ve takım arkadaşlarının en iyi şekilde oynamasına katkıda bulunur.

Ek olarak liberoların çeviklik ve yere ulaşma hızı gibi konularda avantajlı olduğu kabul edilir. Peki, voleybolda libero görevi nedir? Ana görevleri arasında rakip servisleri karşılayarak hücum için en uygun pozisyonda olan pasör çaprazın rahat servis almasını sağlamak, manşet vuruşu ve dalış gibi tekniklerle havuza atılan veya yere düşen topları kurtararak sayıların kaçmasını engellemek ve blok ve manşet vuruşlarıyla hücumlara karşı savunma yapmak yer alır.

Voleybolda Libero Özellikleri

Voleybolda libero, farklı renkte forma giyen ve orta oyuncuyla dönüşümlü olarak oynayan defansif bir oyuncudur. Bu özel rolü ona sahadaki diğer oyunculardan farklı bazı önemli özellikler kazandırır. Libero, rakibin servis atışlarını karşılamakta uzmandır. Farklı servis türlerine karşı etkili manşet vuruşları yapabilmelidir.

Yere düşen topları kurtarmak için manşet vuruşunu ustaca kullanmalıdır. Ayrıca sahanın her köşesine ulaşabilmek için dalış tekniklerini aktive etmelidir. Blok yapabilmesine rağmen de bu beceriye diğer oyuncular kadar önem vermez. Voleybolda libero ne demek sorusuna ek olarak en merak edilen konulardan biri de bu sporcuların boy ortalamasıdır. İşte konuya dair tüm bilgiler…

Voleybolda Libero 2

Voleybolda Libero Boyu

Liberonun boyu voleybolda tek başına belirleyici değildir. En önemli kriter, liberonun sahadaki görevlerini en iyi şekilde yerine getirebilmesidir.

Voleybolda liberonun boyu için kesin bir kural bulunmasa da bazı istatistikler şu şekildedir:

 • Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) tarafından yapılan bir araştırmaya göre erkeklerde ortalama libero boyu 187 cm ve kadınlarda 170 cm'dir.
 • Türkiye Voleybol Federasyonu'nun (TVF) verileri 2023-2024 sezonunda AXA Sigorta Efeler Ligi'nde en kısa liberonun 168 cm, en uzun liberonun ise 193 cm boyunda olduğunu göstermektedir.

Voleybolda Libero

Voleybolda Libero Kuralları

Liberonun rolü ve görevleri diğer oyunculardan farklıdır ve aşağıdaki özel kurallara tabi olmalarını gerektirir.

Voleybolda libero kuralları aşağıdaki gibidir:

 • Liberonun, diğer oyunculardan farklı renkte bir forma giymesi zorunludur. Bu, liberonun sahadaki diğer oyunculardan kolayca ayırt edilebilmesini sağlar.
 • Oyun durduğunda veya servis atılmadan önce sahaya girebilir ve oyundan çıkabilir. Libero, her set boyunca sınırsız sayıda giriş ve çıkış yapabilir.
 • Servis atılmadan önce sahanın ön 3 metrelik kısmına girebilir ve buradan hücum yapabilir. Ancak servis atıldıktan sonra liberonun ön 3 metrelik kısmına girmesi yasaktır.
 • Blok yapabilir, hücum vuruşu yapamaz. Hücum vuruşu yapabilmek için ön 3 metrelik alana girmelidir.
 • Servis atamaz.
 • Oyun sırasında arka sahadaki başka bir oyuncuyla yer değiştirebilir. Bu değişiklik oyun durduğunda veya servis atılmadan önce yapılmalıdır.
 • Libero dışında bir pozisyonda oynayamaz ve libero dışında bir pozisyondan liberoya geçemez.
 • Kaptandan farklı bir forma numarası giymelidir.
 • Oyun sırasında kaptanlık yapamaz.
 • Hakemlerle veya rakip takımla tartışmalara girmemelidir.
 • Herhangi bir şekilde oyuna müdahale etmemelidir.

Peki tüm bu kuralların dışında voleybolda libero ne demek? Smaç vurabilirler mi? Cevabı yazımızın devamında…

Libero Smaç Vurabilir Mi?

Voleybolda libero smaç vuramaz. En önemli görevi defanstır ve bu nedenle hücumda yer almaması gerekir. Liberonun smaç vurması, kural ihlallerini de beraberinde getirir.

Voleybolda Libero 4

Voleybolda Libero Nerede Durur?

Voleybol libero pozisyonu arka sahadadır. Bu alanda görev alan ve defansif becerilere ve taktik zekaya sahip çok yönlü bir oyuncudur. Farklı renkte forma giyen ve orta oyuncuyla dönüşümlü olarak oynayan libero, sahadaki en önemli defansif silahlardan biridir.

Bu haberimizde sizin için voleybolda libero ne demek, pozisyonu nedir gibi soruların yanıtlarını detaylandırdık.

Kaynak: HABER MERKEZİ