Dualı çayırların en sevilen isimleri arasında yer alan Ali Gürbüz, katıldığı her organizasyonda güreş severlerden yoğun ilgi görüyor. 

ALİ GÜRBÜZ SEVGİSİ HER GÜREŞ ORGANİZASYONA DAMGA VURUYOR 

Antalya Korkutelili olan ve yağlı güreş dünyasının efsaneleri arasında yer alan Kırkpınar şampiyonu Recep Gürbüz’ün oğlu olan Ali Gürbüz güreş dünyasını kasıp kavurma devam ediyor. Katıldığı her güreş organizasyonunda seyircilerin yoğun ilgisini gören başpehlivan Gürbüz, er meydanında ortaya koyduğu mücadele ve güreş oyunlarıyla da ayakta alkışlanıyor. Gürbüz’e gösterilen sevgi ve ilgiye son örnekse Manisa Akhisar Çağlak Yağlı Güreşleri'nde geldi. Onlarca ismin güreştiği organizasyonda Ali Gürbüz’e yoğun tezahüratlarda bulunan güreş severler sadece bununla da yetinmedi ve güreş organizasyonlarında az görülerek bir davranışa imza atarak mega star için pankart hazırladılar. Söz konusu pankartta “Ali Gürbüz tarihe altın harfle yazılmıştır, bu böyle bilene” ifadesi oldukça dikkat çekti. 

ALİ GÜRBÜZ KİMDİR? 

Ali Gürbüz 1987 yılında Antalya’da doğdu. Yağlı güreş dünyasının efsaneleri arasında yer alan Korkutelili Recep Gürbüz’ün oğlu olan Ali Gürbüz 650, 651, 658 ve 660’ıncı Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde birinci gelerek dört kez başpehlivan unvanını kazandı.

Ali Gürbüz Tek

GÜRBÜZ’ÜN EĞİTİM HAYATI

1987'de Antalya’nın Korkuteli ilçesinde doğan Ali Gürbüz eski Kırkpınar başpehlivanlarından Recep Gürbüz'ün oğlu ve pehlivan Mehmet Öztürk'ün torunu. 3  kuşağı başpehlivan olan bir aileden olan başpehlivan Gürbüz, Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu mezunu. 

Ali Gürbüz Kürsü

MEGA STAR GÜRBÜZ’ÜN GÜREŞ KARİYERİ

2007 yılında Gençler Avrupa Minder Güreşi Şampiyonası ve Gençler Minder Dünya Şampiyonası’nda üçüncülük elde eden Ali Gürbüz daha sonra er meydanlarına transfer oldu. Yağlı güreş kariyerinde 1998 yılında Kırkpınar’da dualı çayıra çıkan Gürbüz o yıl Minik 2 Boyunda ikincilik kürsüsüne çıktı. 2002’de Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Tozkoparan Boyunda ikinci, 2003’de Deste Küçük Boyda birinci, 2005’de Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Deste Büyük Boyda, 2006’daysa Küçük Orta Büyük Boyda birinci oldu. Gürbüz, 2008’de Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde er meydanında Başaltı Boyunda birincilik kürsüsüne çıkarak Başpehlivan Boyunda güreşmeye hak kazandı.

Ali Gürbüz Kimdir 6

ALTIN KEMERİN EBEDİ SAHİBİ OLDU

Başpehlivan Gürbüz 2009 Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde üçüncü, 2010 yılında ikinci oldu. 2011 yılı 650’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde ilk defa Kırkpınar Başpehlivanı olan ve altın kemer kuşanan Gürbüz 2012 ve 2013 yıllarında da Kırkpınar’da şampiyon olmayı başararak ismini tarihe altın harflerle yazdırdı. Altın kemerin ebedi sahibi olan Ali Gürbüz, doping testinin pozitif çıkmasıyla ebedi kemeri geri vermek zorunda kaldı. 

ER MEYDANLARINDA FIRTINA GİBİ ESTİ

2016’daki 655’nci Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde üçüncü olan Ali Gürbüz, 2018’de Kırkpınar finalinde rakibine güç yetiremezken, 2019’daki 658’nci Kırkpınar Yağlı Güreşleri finalinde Orhan Okulu'yu yenerek üçüncü kez başpehlivan oldu. 2019 yılındaki koranavirüs salgını nedeniyle Kırkpınar Güreşleri yapılmazken, bu yılı takip eden 2020’de Kırkpınar’da yine Ali Gürbüz birinciliğe uzandı ve 4’üncü kez altın kemere ulaştı. 2021’de de Kırkpınar’da rakiplerini er meydanında alt eden Gürbüz 2022’de altın kemerin ebedi sahibi olmak için mücadele etse de ikinci turda Mehmet Yeşil Yeşil'e yenilerek elendi. 

Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nde er meydanlarını Ali Gürbüz tezahüratlarıyla inleten mega star, katıldığı onlarca güreş organizasyonunda sayısız başpehlivanlık alarak adını yağlı pehlivan güreşlerine altın harflerle yazdırmaya devam ediyor. 


 

Muhabir: VELİ AKOĞLU