Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesinde hizmetlerini yarı asırdan fazla doldurmuş profesyonellerin katılımıyla “Duayenler Buluşması” düzenlendi. Açılış konuşmasını gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, teknolojinin gelişmesinin hukuka muhtemel etkisi ve siber güvenlik konusundaki gelişmelere dikkat çekti.

YAPAY ZEKA BERABERİNDE HUKUKİ SORULARI DA GETİRİYOR

Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından “Cumhuriyetin 100. Yılında Hukuk Etkinlikleri” kapsamında organize edilen “Duayenler Buluşması” Hukuk Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.  Kariyerlerinin yarım asrını doldurmuş olan hukukçuların konuşmalarının genç hukukçulara ilham kaynağı olacağını belirten Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, gelişen teknolojinin hukuka muhtemel etkisi ve siber güvenlik konusundaki gelişmelere dikkat çekti. Rektör Özkan, “Özellikle yapay zeka teknolojisi, yaşamın her alanında olduğu gibi hukukun işleyişini ve uygulamasını da dönüştürme potansiyeli taşıyor. Bir tarafta yapay zeka bir gün hakim cübbesi giyecek mi tartışması yapılırken, diğer taraftan ise teknolojinin gelişimiyle ortaya çıkan siber suçlara karşı yasal bir güvence bekleniyor. Yapay zeka konusu her ne kadar daha çok teknik alanları ilgilendirse de, ilk olarak hukuk kurallarıyla düzenlenmesi gerekiyor. Çünkü yapay zekanın hayatımıza entegrasyonu, beraberinde bazı etik ve hukuki soruları da getiriyor.” dedi.

YENİ GELİŞEN HUKUKÇULAR SİBER GÜVENLİK KONUSUNDA KENDİNİ GELİŞTİRMELİ 

Siber güvenliğin günümüzün en önemli konularından biri olduğuna vurgu yapan Rektör Özkan, teknolojik gelişmelerle birlikte siber suçların artış gösterdiğine ve bunun bireylerin, kurumların ve devletlerin güvenliğini tehdit ettiğine işaret etti. Hukukun, bu yeni tehditlere karşı etkin bir koruma sağlaması ve siber güvenliği temin etmesi gerektiğine değinen Rektör Özkan, “Siber suçlarla mücadelede etkili bir hukuk altyapısının oluşturulması hayati önem taşımaktadır. Yeni yetişen hukukçuların, siber güvenlik alanında bilgi sahibi olması ve bu konudaki gelişmeleri yakından takip etmesi gerekmektedir. Teknolojinin hukuka olan etkilerini anlayan ve bu alanda çözümler üretebilen hukukçular yetiştirmeliyiz. Geleceğin hukukçularını sadece mevcut hukuki bilgiyle donatmak değil, aynı zamanda onları teknoloji ve hukuk kesişiminde yetkin bireyler olarak yetiştirmek zorundayız. Bu noktada, dünyanın en iyi genç üniversiteleri sıralamasında Türkiye’de devlet üniversiteleri arasında ilk sırada yer alan Akdeniz Üniversitesi olarak, bu dönüşümün merkezinde olmak için elimizden geleni yapacağız.” şeklinde konuştu.

"BU BULUŞMA HUKUK DEVLETİ KÜLTÜRÜNE KATKI SAĞLAYACAK"

Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necla Öztürk, etkinlikle ilgili amaç ve görüşlerini şu ifadelerle anlattı:

"Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi olarak 2023 yılının Mayıs ayında Cumhuriyetin 100. yılını kutlamak amacıyla çıktığımız bu yolculukta 11 etkinlik düzenledik. O etkinliklerde farklı konular ele aldık. 12. etkinliğimiz ile yolculuğun son adımındayız. Son etkinliğimizin özel bir etkinlik olmasını istedik ve  duayenler buluşması ile meslekte yarım asırdan fazla hizmet vermiş hocalarımızı Antalya'mızda, üniversitemizde ağırlamak istedik. Tabi burada amacımız duayen hocalarımızı öğrencilerimizle buluşturmak, onların deneyimlerinden hayata ve mesleğe ilişkin deneyimlerinden yararlanmaktı. Elbette bu buluşmanın hukuk devleti anlayışına ve hukuk devleti kültürüne katkıda bulunacağının da farkındayız ve böyle de olmasını diliyorum." 

DUAYENLER BULUŞMASI'NA KİMLER KATILDI?

Buluşmanın açılışına Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Orhan Özdemir, Eski Bakan Yardımcısı, Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) Genel Başkanı Abdurrahman Arıcı, Antalya Barosu Genel Sekreteri Av. Şebnem Ülk Yılmaz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Gülbin Arıcı, Prof. Dr. Cengiz Toker, Prof. Dr. Şükrü Özen, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necla Öztürk, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

DUAYEN HUKUKÇULAR DA KATILDI 

İki gün süren etkinliğin ilk gününde hukuk alanında uzmanlaşmış isimlerden Prof. Dr. Metin Gürkanlar, Prof. Dr. Durmuş Tezcan, Prof. Dr. Zehra Odyakmaz deneyimlerini paylaştı. İkinci oturumda Prof. Dr. Ramazan Arslan üçüncü oturumda ise eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk bilgi ve tecrübelerini öğrencilerle paylaştı. Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, konuşmasında Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş döneminden günümüze kadar geçen sürede yapılan anayasa değişikliklerini ve kendi Adalet Bakanlığı döneminde özellikle Medeni Kanun’da yapılan değişiklikleri ve düzenlemeleri anlattı. Türk, kendi döneminde Ulusal Yargı Ağı Projesi'nin (UYAP) de hayata geçirilmesi noktasında çok gayret sarf ettiğini dile getirdi.

Etkinliğin ikinci gününde ise Prof. Dr. Haluk Burcuoğlu, Prof. Dr. Celal Göle ve Prof. Dr. Ali Necip Ortan’ın konuşmalarıyla duayenler buluşması sona erdi. 

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ