Turizm sezonunun açıldığı Antalya’da konaklama tesislerinde on binlerce işçi çalışmaya başladı. Turizm alanlarında çalışanların hak kaybına uğradığını anlatan TİP MYK Üyesi Yunus Başaran, “Antalya’da 5 yıldızlı otellerde 10 yıldızlı sömürü var” diye konuştu. 

3 KİŞİNİN YAPACAĞI İŞİ 1 KİŞİ YAPIYOR!

Turizm başkenti Antalya’da turizm sektöründe çalışan işçilerin her birinin 3 kişilik iş yaptığını anlatan Türkiye İşçi Partisi MYK Üyesi Yunus Başaran, işçilerin 14 saate kadar çalıştırıldıklarını ifade etti. Başaran açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Antalya mutfağında gözler turizme çevrildi Antalya mutfağında gözler turizme çevrildi

“Her sene “rekorlar” kırılan turizm sezonu başladı. Otel sahipleri kriz bahanesiyle 3 kişinin yapacağı işi 1 kişiye yaptırmaya, yer üstü madencileri yani turizm emekçilerini 10-12 hatta 14 saat çalıştırmaya başladı. Satışlarını döviz üzerinden aylar öncesinden yapan büyük patronlar kazançlarına kazanç katmak için düşük ücretlerle insanları köle gibi değil köle olarak çalıştırıyorlar. 5 yıldızlı otellerde 10 yıldızlı sömürü”

Turizm Çalışanları Zil

ASKI SİSTEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Turizm emekçilerinin başlıca sorunlarından askı sistemine dikkat çeken Başaran, “Turizm sektörünün farklı alanlarında çalışan meslektaşlarım, emeğiyle, alın teriyle geçinenler, hepinize merhaba. Biliyorum, turizm sezonu başladı. Artık başınızı kaşıyacak vaktiniz bile yok. Bu zamana kadar hiçbir turizm işçisi bakanlık yapamadı. Yine milletvekili listelerinin üst sıralarına baktığınıza çok sayıda turizm patronun olduğunu göreceksiniz” dedi.

"PATRONLARIN KARINI ASKIYA ALACAĞIZ"

Başaran açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Haydi, bu düzeni hep birlikte değiştirelim. Bu zamana kadar bize turizmin sorunları anlatan patronların değil, turizmin içinde yaşayan işçilerin, emekçilerin sorunlarını hep birlikte dile getirelim. En büyük sorunumuz olan askı sistemini hep birlikte bitireceğiz. Patronların kârını askıya alacağız, işçilerin haklarını geri vereceğiz.”
 

Muhabir: BÜLENT ÖNER