Mersin Silifke’de üreticilerin ada çayı toplama mesaisi başladı. Ürünlerini hasat eden köylüler, yağını çıkardıkları ada çayından ciddi gelir elde ediyor. 

ÖNCE HASAT EDİLİYOR SONRA YAĞI ÇIKARILIYOR

Silifke’nin Çaltıbozkır Mahallesi’nde yaşayan Tombul ailesi geçimlerini ada çayı üreterek kazanıyor. Ada çayını toplayan ve ardından yağını çıkarak satan aile üniversitedeki 2 çocuğunu buradan elde ettiği kazançla okutuyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden ada çayı fidesi desteği alan aile, ikinci kez hasat yapıyor. Hasadı gerçekleştirilen ada çayları, Mersin Büyükşehir Belediyesinin hibe ettiği distilasyon ünitesinde yağı çıkarıldıktan sonra satışa sunuluyor. 

Tarlada izleri var ama markette sözleri yok! 1 günlük yevmiyle 1 kilo et alamıyorlar Tarlada izleri var ama markette sözleri yok! 1 günlük yevmiyle 1 kilo et alamıyorlar

BİR ŞİŞESİNİN FİYATI ALTINLA YARIŞIYOR

Silifke’nin Ovacık Mahallesi’nde yaşayan Fatma Aydın da Mersin Büyükşehir Belediyesi sayesinde ada çayı fidesi ile tanışarak üretim yapan üreticilerden. Bitkilerin kullanım alanlarıyla ilgili bilgi aldıktan sonra ada çayını direk olarak satmayıp yağını satmaya başlayan Aydın, kazancına kazanç kattı. Aydın, bir şişesinin fiyatının altınla yarıştığı ada çayı yağı hakkında alıcılara da bilgi vermeyi ihmal etmiyor. 

MERSİN’DE BÜYÜKŞEHİR ELİYLE ADA ÇAYI ATILIMI

Mersin Büyükşehir Belediyesince 2022 ve 2023 yılında Silifke’de 9 mahallede 72 üreticiye verilen ada çayı desteği ile 72 dekar alan ada çayı üretimine kazandırıldı. Gıda, baharat, bitkisel çay, ilaç, kozmetik ve parfümeri sanayisinde değerlendirilen ada çayı fidesi, geniş kullanım alanı sayesinde üreticilere de ürünü farklı değerlendirme alanları sunuyor. Silifke’nin toprak yapısına oldukça uyum sağlayan ada çayı, az su ihtiyacı dolayısıyla da zahmet istemeyen bir bitki özelliği taşıyor. 

ADA ÇAYI DESTEĞİ ALAN ÜRETİCİLERDEN MERSİN BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR

Ada çayı desteğinden faydalanan üretici Hamza Tombul, arazisinin yıllarca boş kaldığını ifade ederek, “Burası atıl durumdaydı. Daha önceleri arpa ekiyorduk, onu da ekmez olmuştuk” dedi. Ada çayı ile kendilerine yeni bir kazanç kapısının açıldığını söyleyen Tombul, “Yağını çıkartarak satmayı düşünüyoruz. Çocuklarımızı okutuyoruz. Vahap Başkanımıza tarıma verdiği destekten dolayı teşekkür ederiz. Başkanımızın bu desteği olmasaydı, arazimiz boş kalacak, bizim de bir gelirimiz olmayacaktı” diye konuştu. 

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN KADINLARA DESTEK 

SSilifke’nin Ovacık Mahallesi’nde yaşayan üretici Fatma Aydın ise belediyenin fide-fidan destekleriyle 'Teksin' uygulaması üzerinden tanıştığını ve özellikle kızının eğitim masraflarını karşılayabilmek için bu işe atıldığını söyleyerek, “Bana, ‘50 yaşından sonra niye bir işletme kuruyorsun?’ dediklerinde, ‘Çocuğumu daha rahat okutabilmek için demiştim.’ Bunu duyan Vahap Başkanımız, bütün kadınlara olduğu gibi, bana da destek oldu” şeklinde konuştu. 
 

Kaynak: İHA