Türkiye Psikofarmakoloji Derneği'nin öncülüğünde başlayan 14. Uluslararası Psikofarmakoloji Kongresi ve Uluslararası Çocuk ve Ergen Psikofarmakolojisi Sempozyumu, Antalya'nın gözde turizm merkezlerinden Belek'te bulunan bir otelde gerçekleşiyor. Farklı ülkelerden gelen 700'e yakın uzmanın katılımıyla gerçekleşen bu kongre, alanında dünyanın önde gelen etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor.

PSİKOFARMAKOLOJİ ALANINDA ÖNEMLİ BİR KONGRE

Türkiye Psikofarmakoloji Derneği ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Kemal Sayar, organizasyonun bilimsel anlamda dünyanın önemli psikofarmakoloji kongrelerinden biri olduğunu söyledi. Kongrede psikiyatri alanında en güncel tedavilerin ele alınacağını belirten Sayar,

"Ruhsal rahatsızlıkların sağaltımında, tedavisinde, en güncel gelişmeleri, son yenilikleri bu kongrede çok değerli bilim adamlarının katkılarıyla ele alıyoruz. Dünyadan çok farklı ülkelerden 40'a yakın yabancı konuşmacımız var. 700'e yakın kişi bu kongreyi izleyecek. Dört gün boyunca kendimizi geliştirdiğimiz bir bilim ziyafeti olacak." dedi.

ÖĞRENCİLERE BURS DESTEĞİ SAĞLANACAK

Kongrenin en önemli özelliklerinden birinin de gençlere burs sağlamak olduğunu vurgulayan Sayar, özelikle psikiyatri eğitiminin henüz başındaki gençlerin herhangi bir ücret ödemeden kongreyi takip edebildiklerini kaydetti. Ruh sağlığıyla ilgili bilginin yayılmasını, çoğalmasını önemsediklerini dile getiren Sayar,

Dikkat! O sorun artıyor... İnsanların soyu mu tükenecek? Dikkat! O sorun artıyor... İnsanların soyu mu tükenecek?

"Güncel konuları da mümkün olduğunca ele almaya gayret ediyoruz. Özellikle ilaç tedavisiyle ilgili, depresyon tedavisinde bazı çok yeni buluşlar yapıldı. O buluşları ağırlıklı olarak ele aldığımız oturumlarımız olacak. Yani genel olarak tedavi konusunda hangi açılımları yapıyoruz, ruh sağlığı hizmetlerini nasıl çeşitlendirebiliriz gibi konularda konuşacağız." ifadelerini kullandı.

Kongre ve sempozyum 25 Ekim'de sona erecek.