Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere birçok bakanlık önderliğinde yapılan personel alımları, gözlerin Milli Eğitim Bakanlığı'na çevrilmesine neden oldu. Öğretmen atamalarına ilişkin son dakika açıklamalarına önem verildiği bu süreçte "Öğretmen atamaları ne zaman, hangi tarihte yapılacak?" sorusunun yanıtı birçok kesim tarafından merak ediliyor. 

2024 öğretmen atama takvimi, atama bekleyen yüz binlerce öğretmenin gündeminde yer almaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yaptığı son açıklamada Kabine Toplantısı'nı işaret etmişti. Kabine'de karar verilecek olan atama sayısına bağlı olarak, öğretmen atama takviminin de netleşmesi bekleniyor. İşte MEB 2024 öğretmen atama takvimi ile kontenjanlar ve branş dağılımları hakkında merak edilen bilgiler...

Son olarak 45 bin öğretmen ataması yapılması ile 2024 takvimi içerisinde Bakan Tekin'den öğretmen atamasına ilişkin son dakika açıklaması bekleniyor. 2024 yılı öğretmen atamaları sürecine ilişkin takvimin gelecek günlerde belli olması bekleniyor.

BAKAN TEKİN NE DEMİŞTİ?

Bakan Tekin, geçtiğimiz aylarda yeni öğretmen atamalarına ilişkin şu açıklamada bulunmuştu: "2023 KPSS puanıyla öğretmen atamasını yapacağız ve tahmin ediyorum önümüzdeki günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığımızın bize vereceği kadro sayısı doğrultusunda takvimimizi oluşturacağız. Alabileceğimiz en yüksek sayıyı, atanacak toplam kamu personelinin büyük çoğunluğunun öğretmen olacağını tahmin ediyorum ama henüz sayıyla ilgili bir şey söylemem yanlış olur ama tahmin ediyorum önümüzdeki Kabine Toplantısı'nda bu zaten gündeme gelir. Ondan sonra da bize tahsis edilecek atama sayısına göre, biz de oturup branş bazlı olarak dağılımını yapacağız."

KONTENJAN VE BRANŞ DAĞILIMI

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in açıklamasının ardından öğretmen atamalarının ne zaman yapılacağı merak edilmeye başlandı. 2024 MEB öğretmen atama takviminin belli olmasıyla kontenjanlar ve branş dağılımları açıklanacak.

Antalya’da minikler trafik kurallarını polislerden öğrendi Antalya’da minikler trafik kurallarını polislerden öğrendi

2023 YILI KONTENJAN VE BRANŞ DAĞILIMI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 45 bin öğretmen alımında sınıf öğretmenliği için 7 bin 878 kontenjan, rehberlik alanına 3 bin 604, okul öncesi öğretmenliği 3 bin 269, ilköğretim matematik 2 bin 656, din kültürü ve ahlâk bilgisi alanı için 2 bin 604 kontenjan ayırmıştı.

Kaynak: HABER MERKEZİ