23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na az bir zaman kala, tatil planları ve detayları gündemin en önemli konularından biri haline geldi. Ulusal Bayram ve Genel Tatilleri Kanunu'nda yer alan bilgilere göre, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta, resmi tatil olarak idrak ediliyor. Ancak 22 Nisan 2024 Pazartesi günü resmi tatil olup olmayacağına ilişkin yapılan araştırmalar halen belirsizliğini koruyor. Hem öğrenciler hem de çalışanlar, 22 Nisan tarihinde okulların, kamu kurumlarının, üniversitelerin ve özel sektörün tatil olup olmayacağını merak ediyor. 

Antalya'da amatör balıkçıdan caretta caretta yavrusuna yardım eli Antalya'da amatör balıkçıdan caretta caretta yavrusuna yardım eli

TATİLLER BİRLEŞECEK Mİ?

Tüm vatandaşlar, "Hafta sonu ve 23 Nisan arası, 22 Nisan'da noterler açık olacak mı?" sorusunun yanıtını merak ediyor. Milyonlarca vatandaş arama motorlarında, “22 Nisan resmi tatil mi, yarım gün mü?” sorularına yanıt arıyor. 20 Nisan ve 21 Nisan tarihlerinin takvimlerde hafta sonu olarak denk gelmesi, 23 Nisan 2024 Salı günü kutlanacak Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle gözleri 22 Nisan Pazartesi gününe çevirdi. Peki, 22 Nisan Pazartesi günü resmi tatil mi, yarım gün mü? Tatil birleşecek mi? 

22 NİSAN RESMİ TATİL Mİ?

"22 Nisan Pazartesi günü noterler çalışıyor mu?" sorusu yaklaşan tatiller öncesi yeniden gündeme geldi. Noterlerin tatil arası çalışma durumu; araç, iş yeri, konut alış satışı, tasdikleme işlemleri gibi önemli işlemleri olanlar mevcut işlemleri olan birçok vatandaş tarafından takip ediliyor. Ulusal Bayram ve Genel Tatilleri Kanunu'nda yer alan bilgilere göre, 22 Nisan "yarım gün veya resmi tatil" olarak tanımlanmıyor. Bu durumda, 22 Nisan Pazartesi günü noterler çalışma takvimine devam edecek. Bankaların çalışma saatlerinde de herhangi bir aksama olmayacak.

NOTERLERİN ÇALIŞMA SAATLERİ

Noterler, gerçek ve tüzel kişilerin resmî işlemlerini yapması için hafta içi 09.00–17.00 saatleri arasında hizmet verecek. Noter mesai saatlerinin göz önünde bulundurulması halinde bekleyen işlemler, kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek.
 


 

Kaynak: HABER MERKEZİ