Ülkemizin zengin ve önde gelen iş adamları arasında olan Abdullah Kiğılı, Kiğılı tekstik zincirinin kurucusu ve sahibidir. Mesleği sebebiyle Abdullah Kiğılı serveti ne kadar merak edilmektedir. Abdullah Kiğılı ve serveti hakkında merak edilen soruların cevapları şu şekildedir:

Abdullah Kiğılı Serveti 3

Abdullah Kiğılı Kimdir?

20 Nisan 1943 tarihinde Malatya‘da doğan Abdullah Kiğılı’nın babası Malatya’da çalışan bir esnaftı. Ailesi köken olarak Bingöl‘ün Kiğı ilçesinden olduğu için soyadı kanunu çıktığında Kiğılı soyadını almışlardır. Dedesi 1928 yılında Bingöl’ün Kiğı ilçesinden Malatya’ya göç etmiş, 1952 yılında da Abdullah Kiğılı daha 9 yaşında iken ailesiyle İstanbul‘a taşınmıştır. İstanbul Erkek Lisesi’nde okuduktan sonra 1961 yılında mezun olmuştur.

Babası tekstil işi ile uğraşan Abdullah Kiğılı, 1959 yılında lisedeyken babasının Sultan Hamam’da açtığı kumaş mağazasında çalışmaya başlamıştır. Daha önce mantoculuk yapan Abdullah Kiğılı, 1965 yılında Kiğılı markası ile gömlek üretimine başlayarak iş hayatına atılmıştır. Daha sonra pantolon, takım elbise, palto ve kaban işine başlayarak günümüzde bilinen Kiğılı markasını kurmuştur.

25 Ekim 1969 tarihinde İstiklal Caddesi’nde ilk mağazasını babası ile birlikte açan Abdullah Kiğılı 1973 yılında Cem Boyner‘in babası Osman Boyner‘in daveti ile Beyoğlu’nda bulunan mağazasına ortak olmuştur. Osman Boyner aynı zamanda Altınyıldız kumaşlarının da sahibidir.

1980 yılında Kiğılı Konfeksiyon Fabrikasını kuran Abdullah Kiğılı Almanya‘dan eğitmenler getirerek işine destek oluşturmuştur. İlk etapta Almanya, Hollanda gibi ülkelere üretim işleri yapmaya başlamıştır. Türkiye genelinde 300’ün üzerinde bayi aracılığıyla satışlar yapan Abdullah Kiğılı 2011 yılında yurtdışında da 17 mağaza açarak işini büyütmüştür.

Abdullah Kiğılı Serveti 2

Abdullah Kiğılı Nereli?

Ünlü Kiğılı markasının sahibi Abdullah Kiğılı’nın ailesi Bingöl’ün Kiğı ilçesinden gelmektedir. Bundan ötürü soyadı kanunu döneminde Kiğılı soyadını almışlardır. Abdullah Kiğılı da 20 Nisan 1943 tarihinde Malatya’da doğmuştur.

Abdullah Kiğılı Hangi Köylü?

1943 yılında Malatya’da doğan Abdullah Kiğılı’nın ailesi Bingöl ilinin Kiğı ilçesinden göçerek Malatya’ya gelmiştir.

Abdullah Kiğılı Eşi Kimdir?

Eşiyle 1965 yılında evlenen Abdullah Kiğılı’nın eşi kameralardan uzak bir hayat yaşamaktadır.

Abdullah Kiğılı ise eşi hakkında şu sözleri söylemiştir:

  • “Benim eşimin ismi; Fatma Gönül Kiğılı. Ama bugüne kadar nazardan korktuğum için eşimi ön plana çıkarmadım. Çünkü benim başarımın en büyük hissedarı eşim.”

Eşini medyanın ilgisinden uzak tutan Abdullah Kiğılı nazardan korktuğu için bunu yaptığını söylemektedir. Abdullah Kiğılı’nın eşi olan Fatma Gönül Kiğılı, Kiğılı Giyim Ticaret Anonim Şirketi’nde yönetim kurulu başkanı olan eşinin vekilliğini yapmaktadır.

Abdullah Kiğılı Serveti 9

Abdullah Kiğılı Çocukları Kimdir?

Kiğılı Giyim Ticaret Anonim Şirketinin sahibi olan Abdullah Kiğılı’nın 1965 yılında yaptığı evlilikten 3 tane kız çocuğu olmuştur. Çocuklarının ismini sırayla Merve, Ayşe ve Hande olarak koymuştur. Abdullah Kiğılı serveti bu çocukları arasında paylaştıracaktır Ayrıca 6 tane de torunu olan Abdullah Kiğılı torunlarını da servetine ortak etmiştir.

Çocukları ve torunları hakkında da şu sözleri dile getirmiştir:

  • “23 Eylül 1965’te evlendim, bir yıl sonra ilk kız çocuğum dünyaya geldi. 23 yaşında baba oldum, zaten o yaşta ben de çocuktum diyebilirim. Mutluydum, şükrettim ve o kadar çok işlerin başındaydım ki… Ömrüm hep çalışarak geçti. 57 yıl oldu, halen çalışıyorum. 3 kızım oldu. Her birinin arasında 5 yaş var. Birincisi Merve, ikincisi Ayşe, üçüncüsü de Hande… Her kızdan 2’şer olmak üzere toplam 6 torunum oldu. Allah bana erkek evlat vermedi ama 5 tane erkek torun verdi. Bir tane de kız torunum var; Sena… O’nu da şirketin CEO’luğuna getirdim.”

Abdullah Kiğılı Serveti

Forbes Türkiye’nin en zengin isimleri arasında yer alan Abdullah Kiğılı’nın bilinen tek serveti şirketi olan Kiğılı Giyim Ticaret Anonim Şirketi ve bu şirketin bazında olan varlıktır. Bu servetin de 500 ile 750 milyon dolar arasında olduğu bilinmektedir. Abdullah Kiğılı serveti olan bu şirketini ailesiyle yönetmektedir.

Abdullah Kiğılı Serveti 10

Abdullah Kiğılı Hangi Takımlı?

Kiğılı Giyim Ticaret Anonim Şirketi sahibi olan Abdullah Kiğılı koyu bir Fenerbahçelidir. Fenerbahçe Spor Kulübü’nde Aziz Yıldırım zamanında 1998 yılında başkanvekilliği yapmış olan Abdullah Kiğılı, İstanbulspor, Güreş Federasyonu, Kayak Federasyonu’nunda da yöneticilik yapmıştır.

Aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü’ne ait 1999 yılında Fenerium mağazalarında sorumlu yönetici olan Abdullah Kiğılı, 2000 yılında bu görevinden ayrılmıştır. Ancak 2009 yılında tekrar Fenerium mağazalarının sorumlu yöneticisi olmuştur.

Fenerbahçe’de aldığı görevler dışında Abdullah Kiğılı, Eylül 1997 ve Kasım 1997 tarihleri arasında Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı yapmıştır. 4 Kasım 1997 tarihinde de görevini Haluk Ulusoy‘a devretmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Abdullah Kiğılı serveti dışında merak edilen konuların cevapları şu şekildedir:

Abdullah Kiğılı Soy Ağacı

Abdullah Kiğılı’nın ailesi Bingöl’ün Kiğı ilçesinden gelmiştir. Babası Malatyalı bir esnaftır. Fatma Gönül Kiğılı ile 1965 yılında dünyaevine giren Abdullah Kiğılı’nın bu evlilikten Merve, Ayşe ve Hande isminde 3 kızı olmuştur. 3 kızından da 6 torunu olan Abdullah Kiğılı serveti bu ailesi arasında paylaşmaktadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ