Mayıs ayıyla birlikte çiftçiler tarla üretimine geçti. Denizli’nin Acıpayam ilçesine bağlı Yumrutaş Mahallesi'nde yazlık sebze yetiştiriciliği yapan çiftçilerin hummalı çalışması hız kazanırken,  yaza hazır olması öngörülen sebze ve meyve fideleri toprakla buluşturuyor.

1 şişesi servet değerinde! Elinde tutan böyle gülümsüyor... Mersin Silifke’de hasadı başladı 1 şişesi servet değerinde! Elinde tutan böyle gülümsüyor... Mersin Silifke’de hasadı başladı

ACIPAYAMLI ÇİFTÇİLER BU YIL UMUTLU

Geçen yıl kapya üretimi yapan Yüksel ve Lütfiye Özkan çifti bu yıl kapya üretimi için harekete geçti. Fide fiyatlarının artmasıyla birlikte kendi fidelerini yetiştiren Özkan çifti bu yıl hasattan umutlu. İşçi ücretlerindeki artış nedeniyle bölge halkı imece usülü fideleri toprakla buluşturmaya başladı.

“HER GÜN ÇOCUĞUM GİBİ BAKIYORUM”

Fidanlarına çocuk gibi baktığını söyleyen Lütfiye Özkan, kendisinin yetiştirdiği acı-tatlı biber ve domates fidelerini 5 dönümlük tarlasına dikmeye başladı. Yıllardır sebze üreticiliği yaptığını belirten Özkan "Her yıl ilk önce yazlık sebze dikimini yapmaktayım. Geçen sene 2 dönümlük tarlaya dikmiştim. Bu yıl 5 dönümlük araziye dikeceğim. Mart ayından bu yana fidanlarıma çocuğum gibi bakıyorum. Seraya girip her gün suluyorum. İnşallah bu yıl emeklerimiz boşa gitmez" dedi.

Sera Fide Üretimi

“KAVUN-KARPUZ DİYARI ACIPAYAM”

Yazlık sebze üretiminin yanında kavun-karpuz üretimininde de bölgede oldukça popüler olduğunu söyleyen Yüksel Özkan, "Bu topraklarda yetişen kavun ve karpuzun tadı hiçbir yer de yoktur. Burada yetişen kavun ve karpuzlar birçok şehre satılmak için yola çıkıyor. Bizde bu yıl 10 dönümlük tarlaya kavun dikeceğiz. Fidelerimizi de aldık. Bir fidenin fiyatı 11 lira. Gübre, mazot, işçi ücreti her yıl katlanarak artıyor. Bizde zorluklara rağmen üretmekten vazgeçmiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN