Küratörlüğünü Ayşe Demirci'nin üstlendiği Adana Müze Kompleksi'ndeki sergi, Anadolu'nun zengin kültürel mirasını modern sanatın gücüyle harmanlayarak beğeniye sunuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kültür Yolu Festivalleri kapsamında düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı'nda, "Eskizden Piksele Dijital Sanat: Anatolia Edition" sergisi sanatseverlerle buluştu.

Altın çağ dedikleri neyin nesiydi, nasıl bir çağdı? Altın çağ dedikleri neyin nesiydi, nasıl bir çağdı?

ANADOLU MOTİFLERİNİ TEKNOLOJİYLE BULUŞTURDU

Küratörlüğünü Ayşe Demirci'nin üstlendiği Adana Müze Kompleksi'nde açılan sergi, Anadolu'nun zengin kültürel mirasını modern sanatla yorumlayarak, beğeniye sunuyor. Geleneksel desenlerin ve Anadolu motiflerinin dijital sanat ve yapay zeka ile bir araya geldiği sergiye ilişkin açıklamalarda bulunan küratör Ayşe Demirci, "Eskizden Piksele Dijital Sanat" sergilerinin 2022'den beri Kültür Yolu Festivallerinde farklı edisyonlarla izleyicilerle buluştuğunu söyledi.

Adana Dijital Sergi

"GEÇMİŞLE GÜNÜMÜZ ARASINDA BİR KÖPRÜ"

Demirci, bu sene "Anatolia Edition" adı altında düzenlendikleri sergiye dair, "Adana'nın da tarihi yapısı olan Adana Müzesi Kompleksi içerisinde kendine özgü küratöryel zıtlıkların olduğu bir sergi yer almakta. Edisyon aslında geçmişle gelecek arasında bir köprü kuruyor. Anadolu'nun köklü mirasından, medeniyetinden beslenerek ve geçmişle günümüz arasında bir köprü kurarak 12 sanatçıyla birlikte bu sergiyi oluşturuyoruz." dedi.

ESERLER SANATSEVERLERİN İLGİNİSİNİ BEKLİYOR

Her sanatçının kendine özgü eserine yer verdiklerine dikkati çeken Demirci, şunları kaydetti:

"12 sanatçının teknik pratikleriyle gerçekleştirdiği eserleri bir araya getirip, Anadolu'nun geniş kapsamlı medeniyetini ve çeşitliliği aslında burada veriyoruz. O yüzden her sanatçının tekniği ve çalışma disiplini farklı. H-1 Blokta yer alan bu sergiye bütün Adanalıları ve çevredeki illerdeki bütün sanatseverleri bekliyoruz."   

Kaynak: AA