Türkiye’nin en sıcak illerinden bir olan Adana’da hava sıcaklıkları rekor seviyeye ulaştı. Sıcaklıkların artmasıyla birlikte her yıl onlarca kişinin boğularak hayatını kaybettiği kanallara akın eden gençler yüzerek serinledi. Seyhan ilçesine bağlı Gürselpaşa Mahallesi'nde bulunan sulama kanalında yüzen gençler de, kanaldaki akıntıya kapılma ihtimali karşı ipe tutunarak sudan çıkabilecekleri güvenlik önlemi alarak suya giriyor.  

GENÇLER AKINTIDAN BU ŞEKİLDE KORUNUYOR 

Bölgede sulama kanalı üzerinde bulunan köprüden kanala atlayan gençler, bir süre yüzdükten sonra kendilerini akıntıya bırakarak sudan çıkmak üzere kanal kenarında bulunan demirlere bağladıkları ipe tutunuyor. Gençler, akıntıya kapılmaktan kendileri bu şekilde koruduklarını ifade ederek, ipe tutunarak sudan çıkıyor. 

‘AMA KÖTÜ BAĞLANIRSA SIKINTI’

Çocukluğundan bu yana bu yöntem ile kanalda boğulma önlemi aldığını belirten Muhammet Kırtay, "Akıntıya kapılınca tutmak için güvenlik amacıyla ipimizi bağladık. Aramızda ufak çocuklar oluyor. İp güvenli oluyor. Ama kötü bağlanırsa sıkıntı işte. Küçük çocuklar tutunurlar. Bu ipler çok hayat kurtardı" dedi. 

10 KİŞİ BOĞULARAK HAYATINI KAYBETTİ

Adana'daki bu gençlerin ilginç yöntemini göreneler hayret etse de tehlike hala devam ediyor. Ocak ayından bu yana Adana'da sulama kanalına giren 10 kişi boğularak can verdi. 


                                
 

Kaynak: İHA