Afyonkarahisar Belediyesi Muhtarlık ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, kentte yaşayan çölyak hastalarına yönelik özel olarak hazırlanan glütensiz gıda paketlerini dağıttı. Afyonkaraahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal, çölyak hastalarına yönelik önemli adımlar attıklarını duyurdu. 

TÜRKİYE'DE 154 BİN ÇÖLYAK HASTASI VAR 

 Çölyak hastalığı buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten adlı proteine karşı vücudun verdiği alerjik tepki ile ince bağırsak başlangıç bölgesinin anatomik yapısının değişmesine neden olan emilim bozukluğuyken çölyak aynı zamanda bir ince bağırsak hastalığı. Sağlık Bakanlığı'nın Sağlık Bilgi Sistemlerinden elde edilen verilere göre Türkiye'de tanı konan çölyak hastalığı sayıları 2022 yılı sonu itibari ile 154.027 olarak açıklandı. Başkan Köksal, çölyak hastalarının glütensiz gıda ihtiyacını karşılamak için Ankara Büyükşehir Belediyesi ile yapılan görüşmelerin olumlu sonuçlandığını belirtti. Ankara'dan temin edilecek glütensiz ürünlerin, özel bir satış büfesi aracılığıyla maliyetine çölyak hastası vatandaşlara sunulacağını ifade etti.

ÇÖLYAK HASTALARI GIDAYA ERİŞİMDE ZORLANIYOR 

Çölyak hastalarının glütensiz gıdalara ulaşımının önemine vurgu yapan Başkan Köksal, "Ne yazık ki, çölyak hastaları ve aileleri, bu özel gıdalara erişimde maddi sıkıntılar yaşamaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız işbirliği sayesinde artık bu ürünleri kentimizde temin edeceğiz. Bu ürünler için özel bir satış noktası oluşturarak, maliyetine sunacağız. Yakın zamanda bu özel satış noktasını hizmete açacağız" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA