Tarihe yön verenlerin hepsi erkek değildi! Tarihe yön verenlerin hepsi erkek değildi!

Türkçe ve Zazaca şarkılarıyla müzikseverlerin severek dinlediği isimler arasında yerini almayı başaran Ahmet Aslan, Antalyalı dinleyicisi ile bir araya geliyor.

Atatürk Kültür Merkezi Aspendos Salonu’nda sahne alacak müzisyen, 7 Şubat Çarşamba günü saat 20.00’de başlayacak konserinde günümüzün halk ezgilerini kendine has ‘deneysel’ tarzıyla yorumlamaya devam edecek.

7 yaş üzeri seyirciye hitap eden konserin biletleri, biletix sitesi üzerinden temin edilebilecek.

AHMET ASLAN’IN MÜZİKAL YOLCULUĞU

1971 yılında Dersim’de dünyaya gelen Ahmet Aslan, 1993 - 1996 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuarı'nda eğitim gördü. 1996'dan beri Almanya'da yaşamını sürdüren Aslan’ın, 2003 yılında “Va u Waxt (Rüzgar ve Zaman)” adlı ilk solo albümü yayınlanmıştır. İlk albümüyle çok dikkat çeken müzisyen, bu albümün ardından 2008 yılında “Veyve Milaketu (Meleklerin Dansı)” isimli yeni albümünü dinleyecilerine sunmuştur. 2008-2012 yılları arasında Dünya Müziği üzerine eğitim görmüştür.

Bu eğitimini Codarts University for the Arts (Rotterdam Dünya Müzik Akademisi) adlı okulda, lisans düzeyinde tamamlamıştır. Eğitim gördüğü zaman aralığında Klasik Gitar ve Bağlama (DI-TAR - Gitar-Saz) kombinasyonu ile kendi kaynaklarından oluşan bir enstrüman icra etmiştir. Bu enstrümanın oluşum aşamasında öncelikle birçok farklı grafik tasarımı ile yola çıkıp daha sonra prototipler deneyen Aslan, öğretmenleri (Martin Greve, Paco Pena) ve diğer müzisyenler (Carlo Domeniconi, Antonis Anissegos) ile yaptığı görüşmelerden sonra, enstrüman yapımcısı Süleyman Aslan (Dutar Saz Evi) ile birlikte bu enstrümanın ilk örneğini çalışarak, “deneysel” olarak nitelendirilen Di-Tar’ı telli müzik aletleri arasına kazandırmıştır. Yeni enstrümanı ile stüdyoya giren sanatçı, 2015 yılında yayınladığı Na-Mükemmel (Imperfect) adlı albümüyle, yeni enstrümanın getirdiği özgün tarz ile eserlerini dinleyicileriyle paylaştı.Bu albümüyle büyük yankı uyandıran Aslan, bu süreçle beraber hem farklı tarzdaki önemli müzik insanları ile hem de solo performanslarıyla birçok single yayınladı. Sanatçı son olarak Dornağe Budelay (Budala Aurası) isimli albümünü çıkardı.

Muhabir: DUYGU TEKİN