Çek Cumhuriyeti'nin Mladá Boleslav şehrinde merkezi bulunan bir otomobil üreticisi olan Skoda Türkiye’de de faaliyet göstermektedir. Türkiye’de Skoda'nın distribütörlüğünü Yüce Auto yapmaktadır.

Yargıtay'da seçim düğümü! Yeni başkan 23'üncü turda da seçilemedi Yargıtay'da seçim düğümü! Yeni başkan 23'üncü turda da seçilemedi

Merkezi İstanbul’da olan Yüce Auto bir aile şirketi olarak bilinmektedir. Aile üyelerinden Skoda CEO’su Ahmet Yüce ise çalışanlarına yıl içinde verdiği ikramiyelerle sk sık gündem olmaktadır.  

Bu sebeple Ahmet Yüce kimdir soruları oldukça fazla sorulmaya başladı. Ahmet Yüce hakkında merak edilenleri ele aldık. İşte, detaylar…

Skoda Ceosu Kimdir

Ahmet Yüce Kimdir?

Skoda hem globalde hem de ülkemizde oldukça fazla tercih edilen ve sevilen bir otomotiv markasıdır. Skoda’nın Türkiye’deki temsilcilerinin ise Yüce Auto olduğunu biliyoruz. Peki, Skoda CEO’su Ahmet Yüce kimdir?

Ahmet Yüce, 1957 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İstanbul’da doğup büyüyen Yüze eğitimini Galatasaray Lisesi’nde tamamlamıştır. Eğitim hayatını tamamladıktan sonra kariyer hayatına başlamıştır ve otomotiv sektörüne, dayısı Orhan Yüce ile birlikte girmiştir. 

Ahmet Yüce bir dönem Alfa Romeo markasının yedek parça tedariğini yapmıştır. Daha sonra 1982 yılında Yüce Auto’da çeşitli görevlerde çalışmıştır. Ayrıca, 1987 yılında Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin kurucu üyesi olarak derneğin faaliyete geçmesine katkıda bulunmuştur. Ardından, 2002 yılında şirketin Yönetim Kurulu Başkanı görevini üstlenmiştir.

Yüce’nin kariyeri, otomotiv sektöründe önemli bir yer edinmiştir. Kendini her konuda geliştiren Ahmet Yüce, Fransızca da bilmektedir. Spora da büyük ilgisi olduğu bilinen Ahmet Yüce Galatasaray Spor Kulübü Divan Kurulu ve Büyük Kulüp üyesidir.

Son olarak, aile hayatına da değineceğimiz Ahmet Yüce’nin mutlu bir evliliği vardır. Ahmet Yüce oğlu Ali Yüce’dir, eşi ise Lilia Yücedir. Yüce Ailesi’nin Galatasaray’ın efsanevi teknik direktörü Fatih Terim ile de aile dostlukları bulunduğu biliniyor. Ahmet Yüce eşi Lilia Yüce ile birlikte Fatih Terim’e Skoda hediye ederek gündeme gelmişlerdi. 

Skoda Ceosu Kimdir 5

Ahmet Yüce Oğlu Ali Yüce Kimdir?

Ali Yüce 1986 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Erkek Lisesi ve Eyüboğlu Koleji’nde eğitim görmüştür. Daha sonra Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü’nden mezun olmuştur. Skoda Yüce Auto’nun yönetim kurulu üyesi olan Ali Yüce, aynı zamanda İngilizce bilmektedir. Genç yaşına rağmen eğitimde ve iş hayatında önemli adımlar atmıştır.

Ahmet Yüce Nereli?

Skoda CEO’su 67 yaşındaki Ahmet Yüce aslen İstanbulludur.

Skoda Ceosu Kimdir 2

Ahmet Yüce Serveti Ne Kadar?

Skoda CEO’su kimdir sorusunun yanı sıra Yüce’nin sahip olduğu servet de merak edilmektedir. Büyük bir üretim ağına sahip olan Skoda’nın Türkiye’deki ayağı olan Yüce Auto bir aile şirketidir ve ailenin büyük bir servete sahip olduğu biliniyor. 

Orhan Yüce’nin kurduğu Yüce Auto, Türkiye’nin en köklü otomotiv şirketlerinden biridir. Attila Ahmet Yüce ve Ali Yüce de bu şirketin başarılı bir şekilde ilerlemesine katkıda bulunuyor. Ailenin ne kadar serveti olduğu net olarak bilinmese de bir tahminde bulunabilir. 

Evli ve çocuklu olan Ahmet Yüce’nin kendisi 2022 yılında Forbes Türkiye’nin “En Zengin 100 Türk” listesinde 89. sırada yer almıştır. Servetinin tahmini değeri ise 650 milyon dolar olarak belirlenmiştir. Yüce, iş hayatında elde ettiği başarılarıyla adından sıkça söz ettiren önemli bir iş insanıdır.

Orhan Yüce Skoda Kimdir?

Skoda CEO’su Ahmet Yüce kimdir sorusunu öğrenenler en çok Skoda Türkiye sahibi kim olduğunu da oldukça merak ediyorlar. Skoda sahibi Orhan Yücedir. Peki, Orhan Yüce kimdir?

Orhan Yüce 1929 yılında Gümüşhane’de dünyaya gelmiştir. 1950 yılında ise Galatasaray Lisesi’nden mezun olmuştur. Eğitim hayatını tamamladıktan sonra Orhan Yüce iş hayatına başlamış ve otomotiv sektöründe kendine yer edinmiştir. Otomotiv sektörünün önemli isimleri arasında yer alan Orhan Yüce 1989 yılında Volkswagen ailesinden olan Skoda Auto’nın Türkiye ayağı olarak Yüce Auto adlı şirketini kurmuştur.

Orhan Yüce, şu anda Skoda Türkiye distribütörlüğünü Doğuş Otomotiv ile birlikte yürütmektedir. Kendisi aynı zamanda 1985 yılında Otomobil İthalatçıları Derneği’ni kurmuş ve 5 yıl süreyle başkanlık yapmıştır. Bugünlerde ise bu derneğin onursal başkanı olarak görev yapmaktadır. Orhan Yüce, otomotiv sektöründeki uzun geçmişi ve liderlik nitelikleriyle tanınan saygın bir iş insanıdır.

Yüce Auto sahibi kim sorusunu yanıtladık. Şimdi şirket hakkında merak edilen bir diğer konuya geçelim…

Skoda Ceosu Kimdir 7

Yüce Auto Skoda Kaç Kişi Çalışıyor?

Ahmet Yüce kimdir, CEO’su olduğu şirket ne üzerine üretim yapmaktadır gibi soruları detaylı bir şekilde ele aldık. Bu köklü şirketin kapasitesi ve çalışan sayısı da merak ediliyor. 

1895 yılında Václav Klement ve Václav Laurin tarafından kurulan Laurin & Klement adındaki aile şirketi 1925 yılında Skoda Auto adını almıştır. Daha sonra ise 1991 yılında Volkswagen Grubu tarafından satın alınmıştır. 

Dünya çapında büyük bir şirket olarak yayılan Skoda Türkiye’de de faaliyet göstermektedir ve büyük bir çalışan kitlesine sahiptir. 

Ahmet Yüce Skoda Yönetim Kurulu Başkanlığı adı altında çalıştığı süre boyunca firmayı oldukça büyütmüştür. Firmasında çalışan sayısı araştırıldığında, şirketin web sitesinde 51-200 arası çalışanın olduğu belirtiliyor.  Bu, firmanın geniş bir çalışan kadrosuna sahip olduğunu ve büyük ölçekli bir operasyon yönettiğini gösteriyor.

Muhabir: Duygu Tekin