Metropoll  Araştırma Şirketi’nin araştırma sonuçlarına göre, AK Parti 14 Mayıs 2023 milletvekili seçiminde aldığı oyun yaklaşık 6.4 milyonunu 31 Mart Yerel Seçimi'nde kaybetti. Bunun yaklaşık 1.3 milyonu CHP’ye, 1 milyonu da YRP’ye gitti. Araştırmaya göre 31 Mart seçiminde AK Parti’yi ikinci parti yapan faktörlerin başında ekonomideki kötü gidiş geliyor.

İYİ Partili Kaya: “Enflasyonun bu kadar yüksek olmasının sorumlusu esnaf mı?” İYİ Partili Kaya: “Enflasyonun bu kadar yüksek olmasının sorumlusu esnaf mı?”

AK PARTİLİLERİN YARISI SANDIĞA GİTMEDİ

Metropoll  Araştırma Şirketi’nin araştırma sonuçlarına göre, AK Parti, 14 Mayıs 2023 milletvekili seçiminde aldığı oyun 6.4 milyonunu 31 Mart Yerel Seçimi'nde kaybetti. AK Parti’nin kaybettiği bu oyun 1.3 milyonu (yüzde 2.6) CHP’ye, 1 milyonu (yüzde 2) YRP’ye,  450 bini (yüzde 0.9) MHP’ye giderken; bu kaybın 3 milyonu sandığa gitmeyen ya da geçersiz oy kullanan AK Parti seçmeninden kaynaklandı. 

Seçim Sonuçları Zarflar 1

AK PARTİ ZENGİNLERDEN YANA MI?

Metropoll’ün araştırma sonuçlarına göre seçmenlerin yaklaşık yüzde 70’i iktidarın zenginlerden yana olduğunu düşünüyor. Fakirlerden yana olduğunu düşünenler sadece  yüzde 16. Bu sonuç, AK Parti’yi alt gelir gruplarının geçim sıkıntısının ikinci parti yaptığına yoruldu. AK Parti’ye “zenginlerden yana” diyenlerin oranı 2021’de yüzde 55 iken bu oranın 2022’de yüzde 68.3’e, 2024’teyüzde 70’lere ulaştığı görülmekte.

SEÇİMİ EKONOMİDEKİ KÖTÜ GİDİŞAT BELİRLEDİ

Metropoll’ün Nisan 2024 araştırmasına göre, 31 Mart Yerel Seçimi'nde CHP’yi birinci parti AK Parti’yi ikinci parti yapan faktörlerin birinci sırasında yüzde 59.3 ile ekonomideki kötü gidişat, yüzde 15.2 ile Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş’ın Türkiye üzerindeki olumlu etkisi, yüzde 7 ile doğru adaylarla muhalefet tabanında ittifak sağlanması, yüzde 6.7 ile CHP’deki lider ve yönetim değişimi geliyor. AK Parti seçmeninin yüzde 63.7’si de CHP’nin oylarındaki yükselmeyi ekonomideki kötü gidişata bağlamakta.


 

Muhabir: MUSTAFA KOÇ