Dünya üzerinde sayısız diyet ve beslenme çeşidi bulunmaktadır. Akdeniz diyeti de popüler diyetler arasında yer almaktadır. 

Sağlıklı yaşam biçimini benimsemiş kişilerin tercih edebileceği bir diyet türü olan Akdeniz diyetine dair bazı soru işaretleri mevcut. Buna göre Akdeniz diyetini denemek isteyenler için detaylı bir araştırma yaptık.

Afyonkarahisar'da 'çölyak' hastalarına gıda desteği Afyonkarahisar'da 'çölyak' hastalarına gıda desteği

Akdeniz diyeti nedir, faydaları nelerdir? İşte, detaylar…

Akdeniz Diyeti 6

Akdeniz Diyeti Nedir? Kimler İçin Uygun?

Başta sağlıklı yaşam ve beslenme olmak üzere birçok konuda dünya genelinde popülerliği artan Akdeniz diyeti, uzun süreli sağlık ve formda kalma arayışında olanlar için mükemmel bir seçenek olabilir. Şimdi tam olarak Akdeniz diyeti nedir sorusuna gelelim…

Akdeniz diyeti, Akdeniz bölgesindeki geleneksel beslenme alışkanlıklarına dayalı bir beslenme tarzıdır. Ana prensipleri, sağlıklı yağlar, taze meyve ve sebzeler, baklagiller, tam tahıllar, balık ve deniz ürünleri gibi bazı işlenmemiş yiyeceklerin tüketilmesidir. Peki, dengeli ve besleyici bir beslenmeyi destekleyen bir diyet türü olan Akdeniz diyeti kimler yapabilir?

Akdeniz Diyeti Kimler İçin Uygun?

Akdeniz diyeti, birçok kişi için uygun bir beslenme tarzıdır. Özellikle kalp sağlığını korumak, kilo vermeye yardımcı olmak, diyabet riskini azaltmak ve genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek isteyenler için idealdir.

Akdeniz diyeti nedir sorusuna ek olarak sorulan diyetin neler içerdiğini de merak edenler için paylaşalım…

Akdeniz Diyeti

Akdeniz Diyetinde Neler Yemeliyiz? Nasıl Yapılır?

Akdeniz tipi diyet nasıl yapılır sorusuna cevap olarak, temelde bol miktarda meyve ve sebze tüketimi, zeytinyağı tüketimi, tam tahılların tercih edilmesi, balık ve deniz ürünleri tüketimi, kuruyemiş ve tohumlar, sınırlı kırmızı et ve şeker tüketimi gibi başlıklar verilebilir.

Daha açıklayıcı olmak adına bu başlıkları detaylı bir şekilde ele alalım…

 • Bol miktarda meyve ve sebze tüketimi: Günlük beslenme planınızda çeşitli meyve ve sebzeleri yer almalıdır. Bu, vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengin bir beslenmeyi destekler.
 • Zeytinyağı tüketimi: Zeytinyağı, Akdeniz diyeti yemekleri içinde olmazsa olmaz ürünlerdendir. Salatalarda, yemeklerde ve pişirme işlemlerinde zeytinyağı kullanılmalıdır.
 • Tam tahılların tercih edilmesi: Ekmek, makarna, bulgur gibi tam tahıllı ürünler lif ve diğer önemli besin maddeleri açısından zengindir. Bu da tokluk hissini artırır ve sindirimi düzenler.
 • Balık ve deniz ürünleri tüketimi: Haftada en az bir veya iki kere balık ve deniz ürünlerini Akdeniz diyeti listesine dahil etmek, sağlıklı yağlar ve protein alımını artırır.
 • Kuruyemiş ve tohumlar: Badem, fındık, ceviz gibi kuruyemişler ile ayçekirdeği, keten tohumu gibi tohumlar da Akdeniz diyetinin önemli besinleri arasında yer alırlar.
 • Sınırlı kırmızı et ve şeker tüketimi: Akdeniz diyetinde kırmızı et ve şekerli yiyeceklerin tüketimi sınırlı olmalıdır.

Akdeniz Diyeti 5

Akdeniz Diyeti Menü Örneği

Akdeniz diyeti nasıl yapılır ve hangi besinlerin kullanımına dikkat edilmesi gerektiğine değindikten sonra bir de örnek menü paylaşalım.

Akdeniz diyeti örnek menü aşağıdaki gibidir:

Akdeniz Diyeti Kahvaltı

 • Yulaf ezmesi üzerine dilimlenmiş muz ve badem parçaları
 • Bir fincan yeşil çay

Akdeniz Diyeti Ara Öğün

 • Avuç içi kadar kuruyemiş (badem, ceviz, fındık gibi)
 • 1 porsiyon meyve (armut, erik, üzüm gibi)

Akdeniz Diyeti Öğle Yemeği

 • Izgara somon fileto
 • Zeytinyağlı yeşil salata (marul, roka, salatalık, domates)
 • Tam buğday ekmeği dilimi

Akdeniz Diyeti Akşam Yemeği

 • 1 porsiyon sebze yemeği (zeytinyağlı enginar, zeytinyağlı taze fasulye gibi)
 • Yoğurt
 • Bulgur pilavı veya kinoa

Akdeniz diyeti listesi herkese göre değişiklik gösterebilir fakat ağırlıklı olarak işlenmemiş gıdaların listede yer almaması gerektiğine dikkat etmekte fayda vardır.

NOT: Akdeniz diyetini yapmaya uygun olup olmadığınızı anlamak için öncesinde mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Akdeniz tipi diyet her bünye için uygun olmayabilir.

Akdeniz Diyeti 3

Sıkça Sorulan Sorular

Akdeniz diyeti nedir ile ilgili diğer merak edilen sorular aşağıdaki gibidir:

Akdeniz Diyeti 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Genel olarak, Akdeniz diyetine uyan kişiler ayda 2 ila 4 kilo vermeyi bekleyebilirler. Fakat bazı insanlar daha fazla veya daha az kilo verebilir.

Akdeniz Diyeti Zararları Var mı?

Akdeniz diyeti, genel olarak sağlıklı ve sürdürülebilir bir beslenme şekli olarak kabul edilir ve zarardan ziyade birçok fayda sunar. Ancak, herhangi bir beslenme programında olduğu gibi, bireyin özel ihtiyaçlarına ve sağlık durumuna uygun olduğundan da emin olmak önemlidir.

Akdeniz Diyeti Piramidi Nedir?

Akdeniz diyeti piramidi, Akdeniz diyetinin temel besin gruplarını ve bunların ne sıklıkla tüketilmesi gerektiğini gösteren bir grafiktir. Piramitin tabanı en sık tüketilmesi gereken besinlerden oluşurken, yukarısına çıkıldıkça daha az sıklıkla tüketilmesi gereken besinler yer alır.

Muhabir: Duygu Tekin