Akdeniz Üniversitesi, global anlamda prestijli bir konumda yer alan Times Higher Education (THE) 2024 Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nda, daha üst bir sıralamaya yükseldi. Bu yükseliş üniversitenin uluslararası arenada da bilim ve eğitim alanındaki kalitesini uluslararası arenada duyurmaya devam ediyor.

THE 2024 SIRILAMASINDA YÜKSELME 

İngiltere merkezli Times Higher Education tarafından yayımlanan 2024 Dünya Üniversiteleri Sıralamasında Akdeniz Üniversitesi, bin1-bin 200 bandında yer alarak 2022 ve 2023 sıralamalarına göre daha üst bir konumda yer buldu.

TÜRKİYE'DEN SIRALAMADA 75 ÜNİVERSİTE 

Sıralamada Türkiye, 75 üniversite ile dünyada 7'inci en iyi temsil edilen ülke oldu. Bu üniversitelerden 35’i, bin 1-bin 500 diliminde sıralandı. Türkiye’den sıralamaya giren üniversiteler arasında Akdeniz Üniversitesi, öğrenci sayısı bakımından ikinci sırada yer aldı.

ARAŞTIRMA ALANINDA BAŞARI 

Akdeniz Üniversitesi, araştırma kalitesi, öğretim, endüstri ilişkileri ve uluslararası görünüm gibi kriterlerde yüksek puanlar alarak, Türkiye’deki üniversiteler arasında araştırma alanında altıncı sıraya yükseldi.

HEDEF İLK BİN ÜNİVERSİTE 

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, üniversitenin hedefinin ilk bin üniversite arasına girmek olduğunu belirtti. Bu doğrultuda bilimsel araştırma projeleri, atama yükseltme kriterleri ve stratejik plan güncellendi. Öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı son 2 yılda yüzde 40 artarak üniversite tarihinde ilk kez 500’ün üzerine çıktı. Rektör Özkan, 

“Üniversitemizin büyümesi ve gelişmesi için özveriyle çalışan tüm akademik ve idari personelimize teşekkür ederim”  dedi.