Sağlık alanında birçok ilkleri gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi (AÜ), bu kez deneyimlerini dünya sahnesine taşıdı. Singapur'da düzenlenen Dünya Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği (WRSW) Kongresi'nde AÜ'nin damga vurduğu bir etkinlik yaşandı.

MİKROCERRAHİDE TÜRK RÜZGARI

Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan'ın da belirttiği gibi, Türkiye'den davetli yaklaşık 20 bilim insanı kongreye katıldı. Özkan, "Kongrede ülkemize ve üniversitemize gösterilen teveccüh beni çok gururlandırdı. Türk bilim insanlarının konuşmaları ilgiyle takip edildi" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Türk bilim insanlarının konuşmaları ilgiyle takip edildi. Ayrıca ülkemizin ilk mikrocerrahlarından ve ilk kadın mikrocerrahı olan Prof. Dr. Oya Bayrı hocamız için de özel bir oturum düzenlendi." dedi.

RAHİM NAKLİ: TÜRKİYE'DEN DÜNYAYA

Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Prof. Dr. Ömer Özkan, kongrede kompozit doku nakilleri ve özellikle rahim nakliyle ilgili deneyimlerini paylaştı. Sunum büyük ilgi gördü ve farklı ülkelerden mikrocerrahlar, AÜ'nün ardından kendi ülkelerinde de rahim nakillerini gerçekleştirmek için destek talep etti.

TÜRKİYE EV SAHİPLİĞİYLE DÜNYA KONGRESİ 

Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, 2027 yılında WRSW Kongresi'nin Türkiye ev sahipliğinde yapılacağı bilgisini de paylaştı.

"Dünyada rekonstrüktif mikrocerrahi alanında ülkemizin rolü her geçen yıl daha da ön plana çıkıyor. Ülkemizin sağlık alanında geldiği nokta gerçekten dünyada ilgiyle takip ediliyor. Ülkemizin bu başarısına yaptığımız nakillerle katkı koymak bizim için büyük bir onur" diye konuştu.