Akdeniz Üniversitesi 2023-2024 eğitim ve öğretim yılının ilk dersi Tıp Fakültesi’nde yapıldı. Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, bu sene birinci sınıfların Türkiye’ de bir ilk olan Semptom Temelli Eğitim Programına başlayacaklarını duyurdu. Ayrıca öğrencilerinin gerçek hayata en yakın modelle eğitim alacağı için çok şanslı olduklarını dile getirdi.

 

İLK DERS AÇILIŞ TÖRENİ

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi ilk ders açılış töreni Üniversite içerisindeki Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Törene Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Turhan, Prof. Dr. Gülbin Arıcı, Prof. Dr. Cengiz Toker, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Gürpınar, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Levent Sarıkcıoğlu, Prof. Dr. Neval Boztuğ, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Yıldıray Çete, Başhekim Yardımcıları Prof. Dr. Nasuh Utku Doğan, Prof. Dr. Aslı Bostancı Toptaş, Doç. Dr. Veli Vural, Dr. Öğr. Üyesi Ali Ünal, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

 

EN BAŞARILI ÖĞRENCİLERE EN İYİ EĞİTİM

Akdeniz Üniversitesi Tıp mezunu Rektör Özkan,

“En başarılı öğrencilere en iyi eğitimi veriyoruz. Bugün ilk dersle başlangıcını yaptığımız 6 yıllık eğitim hayatınızın sonunda hatta mesleğe atıldığınızda ne kadar doğru bir tercih yaptığınızı çok daha iyi anlayacaksınız. Bunu bir rektör olarak değil Akdeniz Tıp Mezunu biri olarak söylüyorum” dedi.

 

“İLK ÜÇTE OLMAYI HAK EDİYORUZ”

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin İstanbul, Ankara ve İzmir’deki üniversitelerin ardından en yüksek puanla öğrenci alan tıp fakültesi olduğunu vurgulayan Rektör Özkan,

“Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi ilk 10 arasında yer alsa da verdiğimiz yenilikçi eğitim ile ilk üçte olmayı hak ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“HER ŞEY PARMAKLA GÖSTERİLEN BİR HEKİM OLMANIZ İÇİN”

Öğrencilerin yaptıkları işle fark yaratmak için en doğru yerde olduklarını belirten Rektör Özkan,

“Tıp Fakültemiz yıl 50’nci yılını kutluyoruz. Siz bu 50 yıllık birikimin, deneyimin ışığında eğitim alacaksınız. Bilgi, deneyim, tecrübe çok önemlidir ancak bunun yanında Akdeniz’in farkı alanında öncü çalışmalara imza atmaktır. Siz de yaptığınız işle fark yaratmak için doğru yerdesiniz. Bireysel öğrenme sürecini kolaylaştırmak için Tıp Fakültemizde Türkiye’de bir ilk olan Ters Yüz Öğrenme Modelini hayata geçirdik. Sizler derslerinizden önce hocalarımızın hazırladığı videolar ile konuya hazırlanacak ve ders saatini daha efektif değerlendirebileceksiniz. Yine bir ilk olarak Semptom Temelli Eğitim Programı’nı başlattık. Bu yıl bu programla eğitime başlayacak ilk öğrenciler olarak çok şanslısınız. Gerçek hayata en yakın modelle eğitim alarak çok daha donanımlı bir şekilde mezun olacaksınız. Bunun faydalarını eğitiminizin ilerleyen süreçlerinde ve mesleğinizi yürütürken göreceksiniz. Yine Üniversitemizin farkını ortaya koyduğu bir konu da geçen yıl Türkiye’de bir ilk olarak TUS Deneme Sınavı uygulamasını başlattık. Gerçekten hocalarımızın özverili ve uzun mesailerle hazırladığı bu uygulama ve yaptığımız diğer tüm çalışmalar sizlerin parmakla gösterilen hekimler olabilmeniz için.” şeklinde konuştu.

DAHA ÇOK SAYGI, SEVGİ VE VİCDAN

Her meslekte saygıya ve sevgiye gerek olduğunu dile getiren Rektör Özkan tıp fakültesinin daha farklı olduğunu söyleyerek,

“Her meslek saygı, sevgi gerektiriyor ama tıp biraz daha farklı. Bu meslek daha çok saygı, sevgi ve vicdanla yapılması gerek. Çünkü sonuçları diğer mesleklerden biraz daha farklı. Her daim sevgi, saygı ve vicdanınızla çalışmak durumundasınız. Aynı zamanda hekimlik çok evrensel bir meslek. Bu meslek insanoğlu var olduğu sürece evrenin her tarafında var olacak. Ancak iyi hekime ihtiyaç var, sıradan hekime değil. Bu da ciddi mesai ve ciddi fedakârlık gerektiriyor.” diye konuştu. İyilerin her zaman fark yaratacağını söyleyen Rektör Özkan, “Her meslekte olduğu gibi sayımız artıyor. Evet, tıpta da bu böyle ancak iyi hekimlerseniz her zaman size ihtiyaç var. Fark yaratacak olan sizlersiniz” açıklamasında bulundu.

AKDENİZ’DEN MEZUN BİR HEKİM BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATACAK

Rektör Özkan kendine güvenmenin önemini vurgulayarak,

“Çok güzel bir mesleğimiz var. Sadece sahada hasta muayene etmek değil. Kendi açımdan son zamanlarda yapılan iki tane araştırma beni ciddi heyecanlandırıyor. Sevgili gençler hayallerinizi hedeflerinizi yüksek tutun. Ben eminim ki Akdeniz’den mezun bir hekim büyük başarılara imza atacak ve Akdenizli olmanın farkını hissettirecektir. Yeter ki siz sunduğumuz imkânlardan en iyi şekilde faydalanın ve kendinize güvenin” diye konuştu.

İNSANLIĞA VE MEMLEKETE BORCUMUZ VAR

Memlekete olan borcunuzu ödeyeceksiniz diyen Rektör Özkan,

“İnsanlık adına yapılacak o kadar şey var ki. Ama üzüldüğüm konu bunu niye İsrailliler, Amerikalılar, Almanlar yapıyor, niye biz Türkler yapmayalım? Sonuç olarak sizin ailenize ve ülkenize borcunuz var. Biz Ömer hocayla Türkiye’nin ilk yüz, kol, dünyanın ilk rahim naklini yaptık. Borcumuzu bir miktar ödediğimizi düşünüyorum. Bu anlamda sıra sizde artık sizler de çok çalışarak, insanlara faydalı olarak insanlığa ve memlekete olan borcunuzu ödeyeceksiniz. Tıp usta çırak ilişkisidir. Usta çırak ilişkisinde en kıymetli şey ustalarınıza, hocalarınıza saygı. Sizlerden çok şey bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

ÇOK İYİ HOCALARDAN EĞİTİM ALACAKSINIZ

Üniversite ve fakültenin genel tanıtımını yapan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Gürpınar da, Tıp Fakültesinin 50. yılını geride bırakan köklü, güçlü bir fakülte olduğunu ve bugüne kadar 7 bine yakın aktif görev yapan mezunları olduğunu dile getirdi. Öğrencilerin çok iyi ve işlerinde başarılı hocalardan eğitim alacaklarını ifade eden Dekan Gürpınar,

“Çok iyi hocalardan eğitim alacaksınız. Bunların başında Türkiye’nin gururu olan Rektörümüz Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Prof. Dr. Ömer Özkan geliyor. Türkiye’de, dünyada ilklere imza atan hocalarımız. Onlardan eğitim alacak olmanız vizyonunu, ufkunuzu çok geliştirecek” dedi.

FARKLI YÖNTEMLERLE EN İYİ EĞİTİM

Neredeyse her şekilde en iyi eğitimleri vermeye çalıştıklarını söyleyen Dekan Gürpınar,

“Bu sene Türkiye’de ilk kez başlattığımız Semptom Temelli Eğitim Programı yine ilk kez geçen sene başlattığımız Ters Yüz Eğitim Modeli, probleme dayalı öğrenim, sosyal sorumluluk projeleri, mesleki yabancı dil eğitimi gibi çok farklı yöntemlerle zaman zaman gruplar halinde sizlere en iyi eğitimi vermeye çalışacağız” diye konuştu.