Akedeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi'nde 2023-2024 eğitim öğretim yılının ilk dersi yapıldı. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin birinci sınıf öğrencileri, Türkiye'de ilk kez uygulanacak Semptom Temelli Eğitim Programı'na katılacak. Rektör Özlenen Özkan, gerçek hayata en yakın modelle eğitim alacak öğrencilerin çok şanslı olduğunu belirtti.

Özkan, "En başarılı öğrencilere en iyi eğitimi veriyoruz. Bunu bir rektör olarak değil Akdeniz Tıp Mezunu biri olarak söylüyorum." dedi. 

TERS YÜZ ÖĞRENME MODELİ 

Üç yıl boyunca eğitim modelini revize eden Akdeniz Üniversitesi, Ters Yüz Öğrenme Modelini hayata geçirdi. Öğrenciler, derslerine videolar aracılığıyla hazırlanarak, ders saatlerini daha efektif bir şekilde değerlendirecekler.

FAKÜLTENİN FARKINI ORTAYA KOYAN YENİLİKLER

Üniversite, Türkiye'de bir ilk olan TUS Deneme Sınavı uygulamasını da başlattı. Öğrencilerin parmakla gösterilen hekimler olabilmesi için bu ve benzeri çalışmaların yapıldığı belirtildi.

ÇİFTY AKREDİTASYONUN GÜCÜ

Fakültenin, TEPDAD tarafından Türkiye'de ilk akredite olan tıp fakülteleri arasında olduğu ve 2029'a kadar bu akreditasyonun devam edeceği açıklandı. Akdeniz Üniversitesi'nin YÖKAK tarafından da akredite edilmesiyle, çift akreditasyon ile öğrencilerini mezun ettikleri vurgulandı.

ÖĞRENCİLERE DÜNYA STANDARTLARINDA EĞİTİM 

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Gürpınar, fakültenin 50 yıllık köklü geçmişinin yanı sıra, öğrencilere dünya standartlarında eğitim sunduğunu ifade etti. Öğrencilerin çağdaş eğitim yöntemlerini bilen, deneyimli alanında lider öğretim üyelerinden eğitim alacaklarını belirtti.

İNSANLIK ADINA YAPILACAK O KADAR ŞEY VAR Kİ, NİYE BİZ TÜRKLER YAPMAYALIM?

Rektör Özkan, Türk bilim insanlarının da dünya çapında büyük işler başarabileceğine dair mesajlar verdi.

Özkan, "İnsanlık adına yapılacak o kadar şey var ki, niye biz Türkler yapmayalım?" şeklinde konuştu.

Açılışın ardından yapılan ikinci oturumda, fakülte eğitim programı, eğitim-öğretim sınav yönetmeliği ve ders programları hakkında bilgilendirmeler yapıldı.