Avrupa Uluslararası Eğitim Birliği tarafından düzenlenen EAIE 2023 Uluslararası Eğitim Konferansı ve Fuarı, Rotterdam Hollanda'da gerçekleştirildi. Bu yıl 33'üncüsü düzenlenen ve 100'den fazla ülkeden 6 bin 700'den fazla katılımcıya ev sahipliği yapan fuarda Akdeniz Üniversitesi de yerini aldı.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ EAIE 2023'TE 

Rotterdam, Hollanda’da düzenlenen ve 33. kez kapılarını açan EAIE 2023 Uluslararası Eğitim Konferansı ve Fuarı, 100'den fazla ülkeden gelen 6 bin 700’den fazla katılımcıya ev sahipliği yaptı. Fuarda, üniversiteler ve akademisyenler katıldı. Fuar da yükseköğretimdeki yenilikleri, yeni uygulama metodları, stratejik hedefleri ve işbirliği olanaklarını yoğun bir şekilde ele aldı. Bu önemli platformda yerini alan Akdeniz Üniversitesi, Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan önderliğinde, global eğitim çevreleriyle diyaloglar kurarak üniversitenin uluslararasılaşma sürecine ivme kazandırdı.

ULUSLARARASI EĞİTİMDE ÇEKİM MERKEZİ OLMAK

Rektör Özlenen Özkan, Akdeniz Üniversitesi’nin uluslararası arenada daha görünür ve etkili olma hedefi doğrultusunda atılan adımları ve stratejileri paylaştı. Rektör Özkan,

“Hedefimiz hem dünya sıralamasında daha da yükselmek hem de dünya üniversiteleriyle güçlü iş birliklerinin yanı sıra uluslararası alanda nitelikli öğretim üyesi ve öğrenciyi üniversitemize çekmek" diyerek uluslararasılaşma hedefinin altını çizdi.

ULUSLARARASI İŞ BİRLİKLERİNE YÖNELİK STRATEJİK ADIMLAR

Çin’den Amerika’ya, Hindistan’dan Ukrayna’ya kadar geniş bir coğrafyadan yükseköğretim kurumlarıyla yapılan görüşmeler ve iş birliği anlaşmaları, üniversitenin uluslararası iş birliği ağını daha da genişletti. Rektör Özkan, mevcut iş birlikleriyle sınırlı kalmayıp, yeni üniversiteler ve eğitim kurumlarıyla da bağlantılar kurduklarını, bununla birlikte uluslararası öğrenci ve akademisyen değişim programlarını da güçlendirdiklerini ifade etti.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİMDE YERİNİ SAĞLAMLAŞTIRIYOR

Rektör Özkan, fuarın oldukça verimli geçtiğini ve birçok uluslararası yükseköğretim kurumuyla önemli görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirtti. Ayrıca, mevcut iş birliği içinde oldukları üniversitelerle de ilişkilerini pekiştirdiklerini ve gelecek odaklı projeleri müzakere ettiklerini dile getirdi. Akdeniz Üniversitesi’nin önümüzdeki dönemde uluslararası alandaki faaliyetlerini artırarak, global eğitim sahnesindeki yerini daha da sağlamlaştıracağı belirtildi.