Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Türkiye'de ilk olacak uygulamaya gidiyor. Fakülte yönetiminin kararıyla 4 yıllık lisans bölümü eğitimi alan öğrenciler, bu yıl dahil olmak üzere 7 dönemin sonunda 1 yarım dönem boyunca staj görmek zorunda olacak. 7+1 sistemiyle öğrencilerin sektöre daha hızlı giriş yapacaklarını belirten Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan, öğrencilerin teorik derslerden sonra mezun olmaya yakın süreçte gördükleri 1 aylık stajdan fayda görmediklerini söyledi.

“BU ŞEKİLDE ÖĞRENCİ HEM TEORİK HEM DE PRATİK OLARAK SEKTÖRE HAZIRLANIYOR”

Prof. Dr. Mustafa Erkan, 7 dönemin üzerine 6 aylık süre boyunca Antalya başta olmak üzere Türkiye'nin herhangi bir yerinde sektörde hizmet veren firmada staj zorunluluğunun öğrencinin hem akademik hem de iş hayatına olumlu etkilerinin olacağını söyledi. Türkiye'de vakıf ve devlet üniversiteleri içinde bu uygulamanın yalnızca Akdeniz Üniversitesi'nde olduğunu belirten Prof. Dr. Erkan, “2 bin öğrencimiz var. Öğrencilerimiz staj sürecinde ektikleri tohumun çoğu zaman filizlenme aşamasını bile göremiyordu. Artık 7+1 sistemini devreye alıyoruz. Bu şekilde öğrenci hem teorik hem de pratik anlamda kendisini sektöre hazırlıyor. Tohumu ekip filizlenmesini, hatta hasadını bile görebiliyor. Böylece ürünün her aşamasına hakim oluyor. Bu uygulama ile başarıyı yüzde 100 artıracağımızı düşünüyoruz" dedi.

AMAÇ ÖĞRENCİLERİN MEZUN OLMADAN ÖNCE SEKTÖRE ADIM ATMASI 

Öğrenciler için tarım firmalarıyla bire bir görüşmeler yaptıklarını ve öğrencilerin mezun olmaların bile önce firmalara ulaşmasının önünü açmak için çeşitli etkinlikler yaptıklarını da söyleyen Prof. Dr. Erkan, kampüs içerisinde 80 tarım firmasını ağırladıkları 'Growtech Kampüste' etkinliğini anlattı. Prof. Dr. Erkan, “2 bin öğrencimiz burada firmalarla bire bir görüşmeler sağlıyor. Onların öğrencilerimizden beklentileri, öğrencilerimizin sektörden bekledikleri karşılıklı görüşülüyor" diye konuştu. 

Öğretmenlerin dikkatine! Proje okullarına atama sonuçları açıklandı Öğretmenlerin dikkatine! Proje okullarına atama sonuçları açıklandı

Kaynak: DHA