Akdeniz Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı Uluslararası Siyaset ve Diplomasi Topluluğu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu Konferans Salonu'nda ilk defa Model Birleşmiş Milletler" (Model United Nations DiploMUN ) etkinliğini düzenledi. Büyükelçi Deha Erpek'in katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, sınır sorunları ve Rusya-Ukrayna meselesi ele alındı. Öğrenciler, üç gün boyunca birçok konuyu tartışarak diplomatik deneyim kazandılar.

SINIR SORUNLARI VE RUSYA-UKRAYNA MESELESİ KONUŞULDU 

Akdeniz Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı Uluslararası Siyaset ve Diplomasi Topluluğu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu Konferans Salonu'nda gerçekleştirdiği ilk Model United Nations DiploMUN etkinliği ile öğrencilere unutulmaz bir deneyim yaşattı. Topluluğun danışman hocası olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayati Aktaş, öğrencilere etkinlik boyunca rehberlik etti. Etkinliğin önemli bir konuğu ise Dışişleri Bakanlığı Antalya Temsilcisi Büyükelçi Deha Erpek oldu. Büyükelçi Erpek, katılımcılara "Sınır Sorunları ve Rusya-Ukrayna Meselesi" üzerine bilgi dolu bir sunum gerçekleştirdi.

ÖĞRENCİLER DİPLOMAT OLMAYI DENEYİMLEDİ

Üç gün süren etkinlik boyunca, sınır anlaşmazlıkları, insan hakları, enerji sorunları, silahsızlanma ve salgın hastalıklar gibi birçok konu ele alındı. Akdeniz Üniversitesi öğrencileri, diplomatik yeteneklerini geliştirme ve uluslararası ilişkiler alanında deneyim kazanma fırsatını yakaladılar. DiploMUN etkinliği, öğrencilere sadece teorik bilgi sunmakla kalmayıp, aynı zamanda pratik deneyim imkanı da sağlayarak onların gelecekteki diplomatik kariyerlerine önemli bir adım atmalarına yardımcı oldu.

Kaynak: Akdeniz Üniversitesi/Bülten