Akdeniz Üniversitesi Tiyatro Topluluğu, 30 yıldır tiyatro sanatına katkı sağlıyor. Her yıl düzenledikleri festival ve turne ile tiyatro tutkunlarına farklı deneyimler sunan topluluk, ulusal ve uluslararası alanda da etkinlikler düzenliyor. Akdeniz Üniversitesi, tiyatro sanatını uluslararası arenaya taşıyan 16. Uluslararası Tiyatro Festivali'ne ev sahipliği yaptı. Akdeniz Üniversitesi Tiyatro Topluluğu tarafından düzenlenen festival, birbirinden renkli performanslarla tiyatro severleri buluşturdu.

12 ESERLİK UNUTULMAZ PERFORMANSLAR! 

Akdeniz Üniversitesi Tiyatro Topluluğu'nun "Polisler" oyunuyla başlayan festival, farklı ülkelerden gelen toplulukların performanslarıyla zenginleşti. KKTC'den Doğu Akdeniz Üniversitesi Tiyatro Topluluğu, İsviçre'den Groupe De Theatre Antique, Okan Üniversitesi, Makedonya'dan Faculty of Dramatic Arts ve birçok başka üniversitenin toplulukları, festivalin çeşitli günlerinde sahne aldı. Festivalde 14 Mayıs’ta KKTC’den Doğu Akdeniz Üniversitesi Tiyatro Topluluğu Fırtına (The Tempest) ve İsviçre’den Groupe De Theatre Antique tiyatro topluluğu Prometheus Bound eserlerini sahneledi. 15 Mayıs tarihinde ise Okan Üniversitesi (Labiratuvar) Leonce ile Lena ve Makedonya’dan Faculty of Dramatic Arts topluluğu Stollar Krstiraolacak oyunlarını sahneledi. 16 Mayıs’ta Dicle Üniversitesi Tiyatro Topluluğu (DÜNİT) Aklayıcılar Kongresi ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Tiyatro Akademi Japon Kuklası; 17 Mayıs’ta TOBB ETÜ Tiyatro Topluluğu Üç Kuruşluk Opera ve Akdeniz Üniversitesi Tiyatro Topluluğu Sessizlik eserlerini izleyicilerle buluşturdu. 18 Mayıs’ta ise Tabib-ül Curcuna topluluğu Salaklar Sofrası ve Almanya’dan Shantihton Construction topluluğu Ossia eserleri ile izleyicilerinin karşısına çıktı. Festivalin son gününde ise Yaratıcı Sanatlar Topluluğu tarafından Hayvan Çiftliği ve Oyunevi Tiyatro Topluluğu tarafından Dış Ses oyunları sahnelendi.

UNUTULMAZ ANLAR YAŞATTI 

Sponsor firmalar tarafından desteklenen festivalin tüm oyunları, Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda sahnelendi. Bu yılki festival, Akdeniz Üniversitesi'nin tiyatro sanatına verdiği önemi bir kez daha gözler önüne serdi. Sponsor firmaların desteklediği etkinlik, tiyatro tutkunlarını bir araya getirerek unutulmaz anlar yaşattı.
 

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ