Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İYİ Parti'nin eski Genel Başkanı Meral Akşener ile sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü. Akşener-Erdoğan görüşmesi sonrası aile fertlerinden birine büyükelçilik istediği ya da Akşener'in Cumhur İttifakı'nda girebileceği gibi iddialar ortaya atıldı.

"EN BÜYÜK TÜRK KADIN SİYASETÇİ"

Meral Akşener'in genel başkanlığı sırasında yakın kurmay kadrosunda yer alan ve halen Akşener ile güçlü bir iletişimi bulunan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Burak Akburak, iddialara savunucu bir tutum üzerinden yorum getirdi. İYİ Parti İstanbul Milletvekili Burak Akburak, "Meral Akşener artık sade bir parti üyesi. Resmi bir görevi yok. Cumhurbaşkanı ile de herkes ile de görüşebilir. Kim görüşmek isterse onunla görüşür. Buna Özgür Özel de Ekrem İmamoğlu da dahil. Siyasette 30 yılı geçirmiş Türkiye'nin tanıdığı, saçının renginin bile trend topic olduğu bir lider. Cumhuriyet tarihinin gelmiş geçmiş en büyük Türk kadın siyasetçisi. Bir aile ferdine büyükelçilik istediği iddiaları çöp, tamamen uydurma. Görüşmede kendisine gelen bir teklif de yok" dedi. 

Meral Akşener Son Hamle

"TARAFLAR GÖRÜŞMENİN BİLİNMESİNİ İSTİYOR"

Yaşanan görüşme İYİ Parti cephesinde ise birçok farklı yorumu beraberinde getirdi. Yankıları süren görüşmeye ilişkin son yorum  İYİ Parti Genel Sekreteri ve Antalya Milletvekili Uğur Poyraz'dan geldi. Halk TV'de Remziye Demirkol'un sunumu ile yayınlanan Haber Masası programının konuğu olan Poyraz, kamuoyunun görüşmenin detaylarına ilişkin bilgilendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Poyraz, "Sayın Akşener ile Sayın Cumhurbaşkanının yaptığı görüşme İletişim Başkanlığı tarafından ilan edildi. Anlaşılıyor ki taraflar görüşmenin bilinmesini istiyor." dedi. Poyraz, İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu'nun “Devlette ve siyasette önemli görevlerde bulunmuş insanların konuşması gayet doğaldır” şeklindeki ifadeleri ile zaman koridoru oluşturduğunu belirtti.

İşte İYİ Parti Genel Sekreteri ve Antalya Milletvekili Uğur Poyraz'ın açıklamalarından belirli satır başları:

"Sayın Akşener ile Sayın Erdoğan'ın yapmış olduğu görüşme Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından ilan edilmiştir. Dolayısıyla buradan anlaşılıyor ki, taraflar bu görüşmenin kamuoyu tarafından bilinmesini talep etmişler. Çünkü taraflardan birinin rızası olmadan bu görüşme Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından ilan edilmez. Dolayısıyla bu süreci değerlendirirken birinci ayağımız bu."

"Bununla ilgili Sayın Genel Başkanımız Halk TV'de katılmış olduğu programda kendisine sorulan soru üzerine, 'Bu görüşmeden haberimiz yoktu. Daha sonra Sayın Akşener beni bilgilendirdi' dedi. Sayın Meral Akşener'in İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu'nu bilgilendirmesi ne zaman? Bu konu ilan edildikten sonra.. Görüşmeden haberimiz yoktu."

Meral Ve Recep

"Sayın Genel Başkanımız Müsavat Dervişoğlu, bu konuya ilişkin aslında bir zaman koridoru oluşturdu. 'Devlette ve siyasette önemli görevlerde bulunmuş insanların görüşmeleri gayet doğaldır' dedi. Sayın Akşener'e bu konu ile ilgili, hem bu görüşme öncesi nasıl görüşme aşamasına gelindi hem de bu görüşmenin içeriğinin ne olduğuna ilişkin kamuoyunun bilgilendirilmesi için bir zaman koridoru oluşturuldu."

"Bu zaman koridorunun üzerinden 24 saat geçtikten sonra hala bir açıklama gelmeyince bu konuya ilişkin bir beyanatta bulunma zarureti hasıl olmuştur. Bu görüşme madem açık olarak kamuoyuna ilan edildi o zaman bu görüşmenin içeriğinin kamuoyu ile paylaşılması gerekir."

Muhabir: DUYGU TEKİN