Vücut sağlığımızın her şeyden daha önemli bir konu haline geldiğini ve bunun için spor yapmak gerektiğini de biliyoruz. Birçok spor dalı mevcutken kendimize en uygun olanı seçmek de önemli bir durumdur. 

Fitness veya aletli pilates genellikle birçok kişiye hitap eden ve her yaşa uygun olabilecek spor türleri olabilir. Buna göre, daha az tempolu bir tür olan aletli pilates daha fazla tercih ediliyor. 

Peki, aletli pilates zayıflatır mı ya da zayıflamak için sadece pilates yapmak yeterli olur mu? Aletli pilates hakkında merak edilen detayları derledik. İşte, detaylar…

Aletli Pilates Zayiflatir Mi 2

Kilo sorunu olanlara müjde! Bu haber sizin için Kilo sorunu olanlara müjde! Bu haber sizin için

Aletli Pilates Zayıflatır mı? 

Aletli pilates son zamanlarda mat pilatesine göre daha popüler bir hale geldi. Aletli pilatesin mat pilatesine göre daha fazla tercih edilir hale gelmesindeki en büyük etken daha kolay sonuç almak olabilir. Fakat bununla beraber aletli pilates zayıflatır mı sorusu da akıllara geliyor.

Aletli pilates, mat pilatese kıyasla daha fazla kalori yakmanızı sağlayarak kilo vermenize yardımcı olur. Bunun sebebi ise yardımcı olan dirençli aletlerin kullanılmasıdır ve böylece güç kullanımı artarak daha fazla verim alınır. 

Sonuç olarak, aletli pilates yapmak vücudu daha sıkı bir hale getirdiğinden dolayı daha ince ve fit gözükürsünüz fakat tam olarak zayıflamak için yapılmaz. 

Aletli pilates zayıflatır mı sorusuna yanıt verdikten sonra bu konu hakkında merak edilen diğer noktalara da değinelim…

Aletli Pilates Zayiflatir Mi 4

Aletli Pilates Nedir? Ne İşe Yarar?

Aletli pilates kilo verdirir mi sorusunun yanı sıra aletli pilatesin tam olarak ne olduğu ve faydaları da araştırılıyor. 

Aletli pilates, Joseph Pilates tarafından geliştirilen ve özellikle “reformer” adı verilen alet üzerinde yapılan egzersizlerden oluşan bir fitness yöntemidir. Ayrıca, cadillac, chair, wunda ve barrel gibi özel aletler kullanılır.

Bu yöntem, Joseph Pilates’in orijinal pilates metodunun temel prensiplerini kullanarak, özel tasarlanmış ekipmanlar üzerinde gerçekleştirilen hareketlerle vücudu güçlendirmeye, esnekliğini artırmaya ve daha iyi bir postür kazandırmaya odaklanır.

Aletli pilates, vücudunuzun belirli bölgelerini hedef alacak şekilde uyarlanabilir. Örneğin, karın bölgenizi sıkılaştırmak veya bacaklarınızı inceltmek istiyorsanız, bu bölgeleri çalıştıran egzersizlere odaklanabilirsiniz.

Peki, aletli pilates ne işe yarar ve ne gibi faydaları vardır? Aletli pilates yapmanın bedene sağladığı birçok fayda vardır. Dengeden dirence, yağ yakmadan sıkılaşmaya kadar her türlü fayda sağlayan aletli pilates dinç kalmak için tercih edilebilir. Buna göre aletli pilatesin diğer faydalarına bakalım…

Aletli pilates faydaları aşağıdaki gibidir:

  • Aletler, egzersizlere direnç ekleyerek daha fazla kalori yakmanıza ve yağ yakmanıza yardımcı olur.
  • Kaslarınızın gücünü ve dayanıklılığını artırır. Güçlü ve dayanıklı kaslar, daha fazla kalori yakmanıza ve metabolizmanızı hızlandırmanıza yardımcı olur.
  • Duruşunuzu düzeltmenize ve omurganızı güçlendirmenize yardımcı olur. 
  • Düzgün duruş, daha zayıf görünmenizi ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.
  • Zihin ve beden bağlantısını geliştirerek stresi azaltmaya yardımcı olur.
  • Düzenli aletli pilates egzersizleri, kaslarınızın ve eklemlerinizin esnekliğini artırır. Bu da günlük yaşamınızda daha rahat hareket etmenizi sağlar.
  • Aletli pilates egzersizleri, denge ve koordinasyonunuzu geliştirmeye yardımcı olur.
  • Aletli pilates yapmak, uyku kalitenizi artırmaya yardımcı olur.

Aletli Pilates Zayiflatir Mi 3

Aletli Pilates Ders Ücretleri Ne Kadar?

Aletli pilates, kişinin fitness seviyesine, vücut yapısına ve sağlık durumuna göre uyarlanabilir. Bu adaptasyon sayesinde her yaş ve yetenek seviyesinden bireyler için uygundur.

Bu yönleri ile, vücudu şekillendirmek için aletli pilates yapmak isteyenlerin sayısı da artmaktadır. Aletli pilates yapmak için bir spor salonuna yazılmadan önce ise fiyat araştırması yapmakta fayda var.

Aletli pilates ders ücretleri, stüdyoya, ders sıklığına ve dersin süresine göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca aletli pilates derslerini bireysel veya grup dersleri şekilden satın alabilirsiniz ve buna göre de fiyat farkı çıkacaktır. Buna göre bireysel ve grup derslerinin fiyatlarını araştırdık…

Bireysel dersler için aletli pilates fiyatları ortalama olarak aşağıdaki gibidir:

Ders Sayısı

Fiyat

8 Ders

3500 TL

16 Ders

6350 TL

24 Ders

8800 TL

Grup dersleri için aletli pilates fiyatları ortalama olarak aşağıdaki gibidir:

Ders Sayısı

Fiyat

8 Ders

2900 TL

16 Ders

5500 TL

24 Ders

7900 TL

Aletli Pilates Zayiflatir Mi 5

Sıkça Sorulan Sorular

Aletli pilates zayıflatır mı ile ilgili diğer merak edilen sorular aşağıdaki gibidir:

Aletli Pilates Haftada Kaç Gün Yapılmalı?

Aletli pilates haftada en az iki en fazla üç gün yapılabilir.

Reformer Pilates Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Genel olarak, ilk 10 derste fark görülmeye başlar, kesin olarak ise 20. derste net bir şekilde etki eder. İstikrarlı bir şekilde devam edildiğinde ise 30. derse gelindiğinde istenilen vücuda sahip olunabilir.

Aletli Pilates Sıkılaştırır mı?

Aletli pilatesin kasları uzatarak ve güçlendirerek çalıştırması, sıkılaşma etkisine katkıda bulunur.

Muhabir: Duygu Tekin