Bu yıl rekor düzeyde turist beklenen Almanya'da, 14 Haziran-14 Temmuz tarihleri arasındaki Avrupa Futbol Şampiyonası nedeniyle Alman turistlerin bir bölümü tatilini şampiyona sonrasına erteliyor. Şampiyona döneminde gelemeyecek Almanların temmuz ortasından itibaren Türkiye ve Antalya'ya akını bekleniyor. Almanya'nın ev sahipliğinde düzenlenecek Avrupa Futbol Şampiyonası, 14 Haziran'da başlayıp 14 Temmuz'a kadar sürecek. Almanya'da şampiyona nedeniyle şimdiden otellerde doluluk yaşanırken, bu yıl rekor düzeyde turist bekleyen Antalya ve Türkiye'ye Alman turist girişinde, şampiyona nedeniyle 1 aylık düşüş bekleniyor.

Londra, Antalya ve Dalaman’dan vazgeçemiyor Londra, Antalya ve Dalaman’dan vazgeçemiyor

ALMANYA'DAKİ ŞAMPİYONA 250 MİLYAR DOLAR KATKI SAĞLAYACAK 

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, 24 ülkenin katılımıyla gerçekleşecek şampiyonada Berlin, Hamburg, Leipzig, Köln, Dortmund, Gelsenkirchen, Düsseldorf, Stuttgart, Frankfurt ve Münih gibi şehirlerin futbolla şenleneceğini belirtti. Yavuz, turnuvayı 2,7 milyon taraftar tribünde, 7 milyon kişi ise şehirlerin çeşitli alanlarındaki dev ekranlarda izleyeceğini söyledi. UEFA, şampiyonanın 250 milyar dolarlık katkı sağlayacağını öngörüyor.

Alman Turistler

ALMAN TURİSTLER ANTALYA'YA AKIN EDECEK

"Bu yıl Türk turizmi, Alman turistlerin rekor düzeyde ziyaretiyle canlanacak" ifadelerini kullanan Yavuz, "Ülkemize Alman turist ziyareti, pandemiden sonra artarak ilerliyor. Turizmciler 2024'te buna dair yeni bir rekor bekliyor. Bununla birlikte şampiyona nedeniyle ülkesinde kalıp, tatile çıkmayacak turistlerin hesabı da yapılıyor. Bunun bize yansımasının çok fazla olacağını düşünmüyorum. Maçlar yüzünden tatilini öteleyenler, turnuva biter bitmez kendilerini denizin sularına bırakacak. Temmuz ortasından itibaren Almanya'dan güneye akın yoğunlaşacaktır. Bir de kalabalıktan kaçıp dinlenmeyi tercih eden bir kitle var ki, onlar için en doğru zaman şampiyona esnasındaki 1 ay" diye konuştu.

ALMANYA'DA OTEL FİYATLARI 5 KAT ARTTI

Yeteri kadar otel kapasitesi olmakla birlikte günler yaklaştıkça otellerde yer bulmanın zor olacağını belirten Berlin Otel ve Gastronomi Derneği Başkanı Thomas Lengfelder, otel fiyatlarının hafta sonuna denk gelen maçlarda şimdiden 5 kat arttığını belirtti. Lengfelder, "Örneğin ortalama fiyatı 70 euro olan 3 yıldızlı otel, çeyrek finalin oynanacağı 6-7 Temmuz günlerinde 2 gecelik 869 eurodan satışa çıkarıldı. Türkiye'nin de bir maçını oynayacağı Hamburg'da toplam 5 maç yapılacak. Oteller henüz tam dolmadı. Genellikle statlara yakın oteller tercih ediliyor ve arama motorlarında en çok stada yakın oteller sorgulanıyor" dedi.

Kaynak: DHA