Ekonomik şartların giderek zorlaştığı Türkiye’de birçok kişi yurt dışında çalışmanın ve oraya yerleşmenin yollarını arıyor. Günümüzde Almanya’ya gitmek istiyorum diyenler için yeni bir “şans” doğdu! Almanya fırsat kartı (Chancenkarte) uygulaması yürürlüğe girdi! Peki, Almanya fırsat kartı başvurusu nasıl yapılır? Konuyla ilgili detayları açıklıyoruz…

Chancenkarte (Şans - Fırsat Kartı), AB üyesi olmayan ülkelerden Almanya’ya gelen kişilere iş sözleşmesi olmadan iş arama izni veren yasal bir uygulamadır. Almanya fırsat kartı başvuru ekranı 01.06.2024 tarihi itibariyle açıldı ve resmi site aracılığıyla başvurular alınmaya devam ediyor. Almanya fırsat kartı nedir? Başvuru şartları nelerdir? İşte detaylar…

Almanya Firsat Karti 5

Almanya Fırsat Kartı Nedir?

Almanya fırsat kartı başvurusu nasıl yapılır sorusunu yanıtlamadan önce bu uygulamanın detayları hakkında bilgi verelim.

Almanya fırsat kartı uygulaması, ilgili ülkenin nitelikli iş gücü ihtiyacını yurt dışından karşılama amacıyla geliştirmiş olduğu bir vize türüdür. Alman bürokrasisinde karmaşıklığı azaltmayı ve ihtiyaç duyulan göçmenlerin daha kolay bir şekilde ülkeye gelebilmesi amaçlanmaktadır.

Almanya fırsat kartı ile eğer AB üyesi olmayan bir ülkeden Almanya’ya gidiyorsanız sabit bir iş sözleşmesi olmadan yasal olarak ikamet izni alabilir, aynı zamanda iş arama sürecine dahil olabilirsiniz. Chancenkarte uygulaması ile haftada en çok 20 saatlik ek iş ve iki haftalık deneme amacıyla çalışmak mümkündür. Aynı zamanda mesleki niteliklerinizi sonradan da tanımlayabiliyorsunuz.

Almanya şans kartına sahip olduğunuzda 1 yıl süre ile ikamet izni almış olursunuz. Bununla birlikte uzatma hakkı yoktur. Yani 1 yılın sonunda uygun bir iş bulamazsanız bu süreyi uzatma şansınız bulunmuyor.

Almanya şans kartı nedir sorusunu yanıtladık. 1 Haziran 2024 tarihinde yürürlüğe giren uygulama, Türkiye’den de çokça ilgi görüyor. Almanya fırsat kartı başvurusu nasıl yapılır araştırmaları şimdiden başladı! İşte detaylar…

Almanya Firsat Karti 6

Almanya Fırsat Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya fırsat kartı başvuru şartlarını sağlayan herkes, ilgili kurulun değerlendirmesi sonucunda onay alabilmektedir. Bununla birlikte başvurularda bir puan sistemi geçerlidir ve değerlendirme kurulu, bu puan sistemine göre onay verip vermeyeceğini kararlaştırmaktadır.

Almanya fırsat kartı başvurusu nasıl yapılır? İşte tüm yöntemler:

  • Chancenkarte başvuruları, Türkiye’de yetkili Almanya dış temsilcilikleri üzerinden yapılmaktadır.
  • Konsolosluk ya da temsilciliklerde bir başvuru formu doldurmanız istenecektir. Bununla birlikte geçerli bir pasaportunuzun da olması gerekiyor.
  • Başvuruya gitmeden önce dil bilgisi, eğitim, önceki konaklamalar ve diğer şartlar hakkındaki belgeleri yanınızda hazır bulundurmalısınız.
  • Yeterli mali kaynağın olması şartı arandığından dolayı ek iş sözleşmesi ya da diğer yollarla bunu kanıtlayabilecek bir belgenin de yanınızda olması gerekiyor.
  • Almanya fırsat kartı başvurusu sonrasında ilgili makam adayların sertifikalar, eğitim düzeyi, iş referansları ve diğer kriterleriyle birlikte puanlama sistemine dahil edilerek kabul edilip edilmeyeceği belirlenmektedir.

Almanya fırsat kartı başvurusu nasıl yapılır sorusunu yanıtladık. Şimdi bu vize uygulaması hakkında diğer detayları inceleyelim…

Almanya Firsat Karti 4

Almanya Fırsat Kartı Başvuru Şartları 2024

Almanya şans kartı başvurusu nasıl yapılır sorgusuyla birlikte başvuru için gerekli şartlar da araştırılıyor. Chancenkarte uygulaması için belirlenen şartlar, benzeri diğer vize türlerine göre çok daha basittir. Aşağıdaki şartları sağlamanız ve puanlama sisteminden en az 6 puan almanız halinde, bu vize türüne sahip olursunuz.

Almanya fırsat kartı başvuru şartları şu şekildedir:

  • A1 Almanca ya da B2 İngilizce Dil Bilgisi
  • En az iki yıllık yükseköğretim derecesi,
  • Finansal olarak güvence altında olunduğunun kanıtlanması (haftada en fazla 20 saatlik iş sözleşmesi ile),
  • Puanlama sistemindeki diğer kriterlerle birlikte en az 6 puan almak.

Almanya Fırsat Kartı Puan Sistemi Hakkında

Almanya fırsat kartı başvurusu nasıl yapılır sorusunda kritik aşama, puan sistemidir. Chancenkarte (Şans Kartı) uygulamasında bazı kriterlere göre puan sistemi belirlenmiştir. Adayların bu puan sisteminden kurul değerlendirmesi sonrasında en az 6 puan alması gerekmektedir.

Almanya fırsat kartı puan sistemi hakkında güncel bilgiler şu şekildedir:

Eşiniz en az 6 puan alıyorsa (evli olanlar)

1 puan

6 ay Almanya’da yaşamış olmak

1 puan

35 – 40 yaş arasında olmak

1 puan

35 yaşından küçük olmak

2 puan

C1 İngilizce bilgisi

1 puan

Yeterli seviye Almanya bilgisi

2 puan

B2 Almanca bilgisi

3 puan

Son 5 yıl içerisinde en az 2 yıl iş tecrübesi

2 puan

Son 7 yıl içerisinde en az 3 yıl iş tecrübesi

3 puan

Mesleki yeterlilik

4 puan

Almanya Fırsat Kartı Başvuru Sorgulama Ekranı

Almanya şans kartı ile ilgili başvuru yapan kişiler, sorgulama işlemlerini hangi ekrandan yapacağını araştırıyor. Almanya şans kartı başvurusu, daha önce de açıkladığımız üzere ülkemizdeki Almanya Konsolosluk ve Büyükelçiliklerinden yapılmaktadır. Başvuruya dair yanınızdaki belgeleri form ile birlikte teslim ettiğinizde, ilgili kurul değerlendirme sonuçlarının adresinize posta yoluyla geldiği tahmin edilmektedir.

Almanya fırsat kartı başvuru sorgulama ekranı için henüz net bir bilgi verilmedi. Ancak konsolosluğun işleyişine göre sonuç bildirgesi, tarafınıza posta ya da e-posta yoluyla ulaştırılacağı tahmin edilmektedir. Bu nedenle başvuru sonucunuza dair gerekli bilgileri, konsolosluk görevlilerinden alabilirsiniz.

Almanya fırsat kartı başvurusu nasıl yapılır, öğrendik. Peki, başvuru tarihleri nedir? Ne zamana kadar başvuru yapılabilir? İşte özet bilgiler…

Almanya Firsat Karti 3

Almanya Şans Kartı (Chancenkarte) Başvuru Tarihleri

Chancenkarte başvuruları, 1 Haziran 2024 tarihi itibariyle başladı! Başvuru tarihleri açısından herhangi bir sınırlama yoktur. Yani Almanya fırsat kartı başvuru tarihleri için belirlenen son bir süre yok. Ancak, Chancenkarte bağlantısıyla güncel gelişmeleri ve haberleri takip etmenizi tavsiye ediyoruz.

Almanya fırsat kartı başvuru formu ve uygulama hakkındaki detaylı bilgileri aktardık. Fırsat kartı, Almanya’da 1 yıl ikamet izni veren, bu süre içerisinde belirli koşullarda iş aramanıza izin veren ve iş bulmanız halinde sınırlar dahilinde çalışmanıza olanak sağlayan, oldukça avantajlı bir vize türüdür. Almanya’da çalışmak istiyorum diyenler için avantaj sağlayan bu vize türü hakkında, son olarak sıkça sorulan soruları yanıtlayalım.

Almanya Firsat Karti 2

Sıkça Sorulan Sorular

Almanya fırsat kartı başvurusu nasıl yapılır sorusuna benzer, merak edilen diğer soruları yanıtladık:

1- Almanya şans kartına hangi meslekler başvurabiliyor?

Chancenkarte uygulamasında herhangi bir meslek sınırı getirilmemiştir. Serbest meslek grupları dahil olmak üzere tüm iş kollarından herkes başvuru yapabilmektedir. Ancak, başvuru aşamasında mesleki eğitim aldığınızı, iş tecrübelerinizi vb. diğer unsurları kanıtlama zorunluluğunuz bulunmaktadır.

2- Almanya fırsat kartı başvurusu ne zaman başlıyor?

Almanya şans kartı başvuruları, Genişletilmiş Uzman Göçmenler Yasası’nın 1 Haziran 2024’te yürürlüğe girmesiyle birlikte başlamıştır.

3- Almanya fırsat kartı başvurusu nereden yapılır?

Chancenkarte başvuruları yetkili Almanya Konsoloslukları ve Büyükelçiliklerinden yapılmaktadır. Başvuru formunu doldurmanız ve yanınızda gerekli belgeleri bulundurmanız gerekmektedir

Muhabir: Vildan Özkan