Almanya’nın göç ve vatandaşlık dosyalarında yoğunluk hat safhaya ulaştı. 2023’te kaçak gelip iltica isteyen Türk sayısının rekorlar kırması, Afgan ve Suriyeli’lerdi geçmesinin ardından hükümette 'yasa dışı göç krizi' çıktı.

"KAÇAĞA VATANDAŞLIK VEREMEYİZ!"

Eyalet seçimlerinde aşırı sağcı parti AfD oy patlamasısıyla Schengen askıya alındı ve sınırlarda kontroller başladı. Bu gelişmelerin ardında hükümet ortağı Liberaller (FDP), daha önce kararlaştırılan hızlı ve çifte vatandaşlık getiren yasaya karşı çıktı.

AK Partili vekilden ıstakoz krizine ilginç savunma! "Antalya'daki teleferik faciasını unutturmaya çalışıyorsunuz" AK Partili vekilden ıstakoz krizine ilginç savunma! "Antalya'daki teleferik faciasını unutturmaya çalışıyorsunuz"

Gelenlere bir de hızlı vatandaşlık verilerek, AfD’nin daha da patlayacağı korkusu başladı ve hükümet yasayı İçişleri Komisyonu’na geri gönerdi. Göç krizinin ardından, bir de ülkeye kaçak girenlere, üç veya en geç beş yılda çifte vatandaşlık tanınacak olmasına kamuoyu desteği de yüzde 30’lara düştü.

Bunun üzerine ülkede yaşayan Türkler’e sınırsız çifte vatandaşlık ve yeni gelenlere de hızlı vatandaşlığın önünü açan Yeni ve Hızlı Vatandaşlık Yasası, meclisten geçmedi.