Antalya 60. Altın Portakal Film Festivali arşivden seçilecek 15 filmle nostalji festivali olacağı söyleniyor.  Sansür iddiasıyla gündeme gelen ardından iptal edilen 60. Altın Portakal Film Festivali’nin nasıl yapılacağını Festival Başkanı / Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in açıklaması beklenirken konuyla ilgili açıklama Yeşilçam sanatçısı Salih Güney'den geldi. Duvar Gazetesi’nden Ceren Deniz’e konuşan Salih Güney, arşivden seçilecek 15 filmle bir tür nostalji festivali yapmayı düşündüklerini söyledi.

SALİH GÜNEY'DEN AÇIKLAMA

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı / 60. Altın Portakal Film Festivali Başkanı Muhittin Böcek sansür krizi nedeniyle iptal edilen festivalin yeniden yapılabilmesi için geçtiğimiz hafta sinema örgütleriyle görüşmüş, sektör temsilcilerinden aynı jüri ve aynı filmlerle festival yapılırsa desteğe hazırız cevabı almıştı. Başkan Böcek’in, sinema örgütlerine vereceği cevap beklenirken, festivalin nasıl yapılacağına ilişkin cevap Yeşilçam filmlerinden tanınan aktör Salih Güney’den geldi. Salih Güney, 15 filmden oluşan bir seçkiyle, bu filmlerle ödül almış sanatçıları da davet ederek  bir tür nostalji festivali yapmayı düşündüklerini belirterek, bu tür bir festivale ilişkin toplantıların şu anda Antalya’da devam ettiğini söyledi. Muhittin Bey ile de festivalin devamlılığı konusunda hemfikir olduklarını belirten Salih Güney,

Adnan Oktar'ın teorisi, MEB’in hazırladığı müfredata girdi! Adnan Oktar'ın teorisi, MEB’in hazırladığı müfredata girdi!

“Seçilen filmlerin çoğu festivalden çekildiği için o filmlerle artık bir program yapamayız. Bir nostalji yapalım diye düşünüyoruz şimdi açıkçası. Böyle bir festival yaparsak, jüri başkanına ihtiyaç yok. Orada yönetim kurulundaki arkadaşlarımız, çok sayıda yazarımız, bu işi takip edecek değerli insanlarımız, sinemacılarımız var” diye konuştu.

JÜRİ HAKLI AMA…

60. Altın Portakal Film Festivali’nin yeni festival yönetmeni olması beklenen Salih Güney’in, Gazeteci Ceren Deniz’e yaptığı açıklamalardan öne çıkan bölümler şu şekilde:

“Ben tabii ki jürinin ve bütün filmleri çeken arkadaşlarımın yanındayım, yapılması gerekeni yaptılar. Sonuna kadar haklılar. Çünkü sansür kabul edilemez bir şey. Çok doğru bir şey yapıldı. Sanat bağımsızdır. Pornografik veya kişisel bir sorun olmadıkça sansür olamaz. Ben bu konuyu Demet ile de konuştum. Böyle bir sansür uygulanmaması gerekirdi diyor onlar da. Gösterdikleri tavrı destekliyorum, kimse yanlış anlamasın. Jürinin çekilmesi çok doğaldır. Ama bir şey var, bir yanda da terazinin öbür tarafı var. Festival yaşasın istiyoruz, 60'ıncı yılımızın da kutlanması yanayım.

MUHİTTİN BEY İLE HEMFİKİRİZ

Böylesine köklü bir festivalin iptali çok üzücü oldu tabii. Muhittin Bey ile de festivalin devamlılığı konusunda hemfikiriz. Yeşilçam ruhu Altın Portakal’la birlikte yaşıyor. Altın Portakal bizler için Oscar gibidir. Bir prestij, bir onurdur, bir gururdur. Bizim için çok önemlidir. Yeşilçam geleneği ve Altın Portakal yan yana ilerler. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında festivalde bu yıl 60'ıncı yılımız. Altın Portakal 80 darbesinde bir kez iptal oldu. Bir daha iptal ettirmek niyetinde değiliz. Bu festival bir kere sekteye uğradı, bir daha sekteye uğramasını istemiyoruz açıkçası. 60’ıncı yılında yapılmasından yanayım.

JÜRİ BAŞKANINA İHTİYAÇ YOK

“Ben Altın Portakal’ın yüzü gibi oldum, televizyon kanalları festivalle ilgili beni arar, konuşurum. O nedenle ismim öne çıkmış olabilir. Bu konuda başkanın yanındayım, film festivalimizin yapılmasından yanayım. Seçilen filmlerin çoğu festivalden çekildiği için o filmlerle artık bir program yapamayız. Bir yenilik yapmış olacağız. Bir nostalji yapalım diye düşünüyoruz şimdi açıkçası. Böyle bir festival yaparsak, jüri başkanına ihtiyaç yok. Orada yönetim kurulundaki arkadaşlarımız, çok sayıda yazarımız, bu işi takip edecek değerli insanlarımız, sinemacılarımız var. Arşivden filmleri seçeceğiz.

ŞENLİK GİBİ BİR FESTİVAL OLUR

Her yıl açılış ve kapanış galalarının yapıldığı Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ait geniş spor salonun ‘maçlar var’ denilerek aralık ayında yapılacak nostaljik festivale verilmediğini söyleyen Güney, hazırlanacak festivali anlattı:

Yazlık sinema alanlarını kullanacağız. Toplantılar devam ediyor şu anda Antalya’da. Şöyle bir şey düşünüyoruz, 15 filmlik bir seçki yapalım. 60 yıllık bir sinema yarışmasında derece alan bu filmleri açık sinemalarda seyirciye izletelim. Siyah beyaz da dahil nostaljik güzel bir seçki hazırlayalım. Seçtiğimiz filmlerden ödül alan sanatçılarımızı tekrar festivale çağıralım. 60 yıl için küçük bir kitapçık yaparak o günden bugüne neler olduğunu insanlara anlatalım. Değişik yıllarda derece almış filmlerimizi hatırlatmak, onlara saygı olur. Yaşayan sanatçıların filmlerinin olması iyi olur çünkü onları davet edebilme şansımız olur. Hatta bir kortej bile olur gelecek olan sanatçılarımızla. Onur ödülleri verilir. Selçuk Yöntem’e verilmesi planlanmıştı. Belki kendisi tekrar davet edilir. Şenlik gibi bir festival olur.”