Dünyanın birçok ülkesinde yaşanan portakal üretimi krizi sonrası açıklama yapan Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, “Finikeli üretici ağaç sökerken dünyanın öbür tarafında portakal bulunamıyor. Dünya genelinde yaşanan bu krizi fırsata çevirebilmek için Tarım Bakanlığı’ndan paketleme ve markalaşma desteği istiyoruz” dedi.

‘AMERİKA’DA 5 DOLARA PORTAKAL SUYU SAATILIRKEN BİZ 5 DOLARA 30 KİLO PORTAKAL SATIYORUZ’

Dünyanın en büyük portakal ihracatçılarından olan Brezilya’da yaşanan kötü hava koşulları ve ürün hastalıkları ile ABD’nin Florida’daki kasırga dolayısıyla dünya genelinde yaşanan portakal krizi nedeniyle açıklamalarda bulunan Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, Finike Portakalı’nın markalaşma ve paketleme süreçlerinin geliştirilmesi için destek çağrısında bulundu. Dünya genelinde yaşanan portakal üretim krizinden dolayı özellikle portakal suyu fiyatlarının çok fazla yükseldiğini dile getiren Başkan Mustafa Geyikçi, “ABD’deki konsantre portakal suyu fiyatlarının geçen yıla göre fiyatlarını ikiye katladığını öğrendik. Şu anda yarım kg. konsantre meyve suyu fiyatları neredeyse 5 dolar seviyelerine çıkmış durumda. Biz 5 dolara dalında yaklaşık 30 kilogram portakal satmaya çalışıyoruz. Dünyanın yaşadığı bu krizi verilecek doğru desteklerle ülkemiz için fırsata çevirmeye hazırız” şeklinde konuştu.

Portakal Topayan Üreticiler

‘EĞER BİZE DESTEK VERİLİRSE...’

Uluslararası Meyve ve Sebze Suyu Birliği (IFU) Başkanı Kees Cools’un da  bu durumu bir kriz görerek açıklamalarda bulunduğunu dile getiren Başkan Mustafa Geyikçi, “Eğer Tarım Bakanlığı’mız bizlere paketleme tesis yatırımları ve markalaşma, Ticaret Bakanlığı’mız da ticaret ataşelikleri vasıtasıyla Pazar desteği sağlarsa Finike’den bu açığı kapatacak üretimi sağlamaya talibiz. Eğer bize destek verilirse önümüzdeki yıl için üretim planlarımızı buna göre çalışabiliriz” ifadelerini kullandı.

‘GEÇEN YILDAN BU YANA ÜRÜNLERİMİZ DALLARINDA KALIYOR’

Yaşanan bu krizi basından öğrenmek yerine ülkelerdeki Tarım ve Ticaret Ataşeliklerinden kendilerine bilgi verilmesini istediklerini de dile getiren Başkan Mustafa Geyikçi, “Geçen yıldan bu yana ürünlerimiz dallarında kalıyor, dünyaca ünlü Finike Portakalı hak ettiği karşılığı bulmuyor diye açıklamalar yapıyoruz. Eğer ataşelikler vasıtasıyla bu durumdan haberdar olsaydık belki bu sene bile ürünlerimizi dünyanın dört bir yanına ulaştırmak için çalışmalar yapabilirdik. Bizim isteğimiz dünyanın kabul ettiği bu ürünü hak ettiği değere kavuşturmak istiyoruz. Yeterli desteği görürsek Brezilya’nın da ABD’nin de yaşadığı boşluğu doldurmak için hazırız” diye konuştu.

‘BİZ ELİMİZDEKİ ÜRÜNÜ PAZARLAYAMIYORUZ’

Dünyanın portakal krizi ile yaşadığı bu durumdan farklı ürün arayışları ile çıkmayı planladığını da dile getiren Geyikçi, “Dünya böyle bir ürünün alternatifini ararken biz elimizdeki ürünü pazarlayamıyoruz. Bu konuda bakanlıklarımızın yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye İhracatçılar Meclisi gibi büyük iş örgütlerinden de destek bekliyoruz. Finike olarak bu konuda atılacak her adıma ve yapılacak her işbirliğine sonuna kadar hazırız” dedi.

NELER OLMUŞTU?

New York'taki Intercontinental Exchange'de işlem gören konsantre portakal suyu vadeli işlemleri libre (0,45 kg) başına 4,92 dolara ulaşarak bir yıl önceki fiyatın iki katına çıkarak rekor seviyeye ulaşarak dünya genelinde portakal suyu ile ilgili tedarik sıkıntısı yaşanmaya başladı. Uluslararası Meyve ve Sebze Suyu Birliği (IFU) Başkanı Kees Cools, “Bu bir kriz. Büyük donlar ve büyük kasırgalar sırasında bile böyle bir şey görmemiştik" şeklinde açıklamalarda bulundu.


 

Kaynak: HABER MERKEZİ