Antalya Alanya’da en son 74 yıl önce ilçe belediyesini yöneten CHP’nin hasreti bitti. Yerel seçimlerde Alanya Belediye Başkanı seçilen Osman Tarık Özçelik, görevi MHP’li Adem Murat Yücel'den devraldı. İkili arasındaki örnek devir teslim törenindeki görüntüler ise belediyenin mali tablosuna ait asılan afişler nedeniyle geride kaldı. CHP ve MHP arasındaki gerilim had safhaya ulaştı. 

CHP’Lİ BAŞKAN ÖZÇELİK MHP DÖNEMİNE AİT BORÇLARI AFİŞE ETTİ

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Alanya'da sandıktan galibiyetle çıkan CHP'li Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, önceki dönemin borç çizelgesinden oluşan afişi, belediye binasına astırdı. Binanın ön cephesinde sergilenen afişte, belediyenin nakit ve bankada mevcut varlıklarının yanı sıra banka kredileri hesabı, piyasaya borçlar, diğer borçlar, ödenecek vergi ve fonlar hesabı, SGK prim borçları, YİKOP kültür payı, büyükşehir belediyesi payı ile Alanya Belediyesi Personel Ltd. Şti'nin vergi, SGK ve bireysel emeklilik sistemi borçları listelendi. Afişte Alanya Belediyesi'nin toplamda 1 milyar 122 milyon 258 bin 556 lira borcu olduğu belirtildi.

MHP’DEN CHP’YE AFİŞLİ YANIT GECİKMEDİ

Alanya Belediyesi'ne asılan afişe MHP İlçe Başkanlığı'ndan da afişli karşılık geldi. MHP ilçe binasına asılan afişte ise belediyenin toplam borcu 1 milyar 122 milyon 258 bin 556 lirayken, toplam alacağının 673 milyon 627 bin 208 lira olduğu ve bu durumda toplam borcunun 448 milyon 631 bin 348 lira olduğu vurgulandı. 

MHP AFİŞİNDE ALACAK VURGUSU 

MHP'den yapılan yazılı açıklamada, 2014 yılında bütçesi kadar borcu ile devralınan Alanya Belediyesi’nin 10 yıllık süre zarfında bütçesini 40 kat büyüttüğüne dikkat çekilerek, “Alanya Belediyesi'nin CHP belediyesine geçişinin ardından Alanya Belediyesi binasına asılan mali durum tablosunun sadece belediye borçlarını yansıttığı fakat sadece belediyenin borçların yazılarak algı oluşturmaya çalışıldığı ortadadır. Aksine asıl borç alacağı belirten mali tabloyu parti binamıza asarak vatandaşlarımıza, Alanya'mıza ve kamuoyuna sunarız denildi.

CHP AFİŞİNDE MHP DÖNEMİNDEN KALAN BORÇ ÖNE ÇIKTI

Belediye binasına asılan mali tabloyla ilgili açıklamada bulunan Alanya Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, “Göreve başladığımızın 4'üncü iş gününde söz verdiğimiz gibi tabloyu binamıza astık. Tablo Alanya Belediyesi'nin 31 Mart günü itibarıyla muhasebe kayıtlarına yansımış borçlarını ve aylık ortalama gelirini, aylık ortalama giderlerini ve aylık gelir gider farkını göstermekter. 31 Mart 2024 itibarıyla Alanya Belediyesi'nin muhasebe kayıtlarına yansımış borcu 1,2 milyar liradır. Alanya Belediyesi'nin giderleri gelirlerinden daha fazladır” diye konuştu. 

Bugüne kadar girdiğiniz bütün mülakatları unutun! Çobanlara mülakat şoku... Bugüne kadar girdiğiniz bütün mülakatları unutun! Çobanlara mülakat şoku...

CHP’Lİ ÖZÇELİK, MHP DÖNEMİNDEN GELEN BORÇLARA DİKKAT ÇEKTİ

CHP’li Alanya Belediye Başkanı Özçelik açıklamasının devamında, “Hiçbir şey yapılmadan dahi her ay 73 milyon lira daha ilave borç doğmaktadır. Alanya Belediyesi çalışanlarının SGK primlerini, bireysel emeklilik katkı paylarını dahi ödememiştir. 2024 yılı bütçesinde halen devam eden işler dolayısıyla 1 milyar 761 milyon lira ödeme taahhüt edilmiş ancak bu taahhüdün karşılanması için kaynak olmadığından 1 milyar 750 milyon lira gayrimenkul satışı bütçelenmiş. Bizim önceliğimiz, israf ve verimsizliğin önüne geçerek, çok hızlı şekilde belediyenin gelir gider dengesini sağlamak olacaktır” ifadelerine yer verdi. 


 

Kaynak: DHA