31 Mart 2024 Yerel Seçimleri için artık son düzlüğe girildi. Adaylar tüm hızları ve güçleriyle saha çalışmalarına devam ederken bir önceki Antalya Yerel Seçim sonuçları da tekrar mercek altına alındı. 2019 Mahalli İdareler Seçimleri'nde Antalya Büyükşehir Belediyesi'ni hangi partinin adayı kazandı. 2024 seçimlerinde Antalya Büyükşehir için kaç isim yarışıyor? Hangi aday, hangi partiden hangi ilçede yarışacak? İşte Antalya Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adayları ve geçmiş seçimlerle ilgili tüm merak edilen soruların yanıtları...

2019 YEREL SEÇİMLERİ’NDE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’Nİ KİM KAZANDI?

Cumhur ve Millet ittifaklarının yarıştığı 2019 yılı 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde Antalya’da sandıktan çıkan taraf Millet İttifakı oldu.2019 Yerel Seçimleri’nde Antalya’da 1 milyon 708 bin 975 seçmen 5 bin 437 sandıkta oy kullandı. Kullanılan oy sayısı 1 milyon 448 bin 415 olurken geçerli oy sayısı 1 milyon 404 bin 543 olarak gerçekleşti. Antalya’daki Büyükşehir yarışında ipi birinci göğüsleyen isim CHP’li Muhittin Böcek oldu. 

2019 YEREL SEÇİMLERİ’NDE ANTALYA’DA HANGİ İLÇEYİ HANGİ PARTİ VE ADAY KAZANDI?

Yerel seçimlerde Millet İttifakı batıda Demre, Elmalı, Finike, Kumluca; merkezde Konyaaltı, Döşemealtı, Muratpaşa; doğuda Manavgat, İbradı, Gazipaşa’da sandıktan zaferle ayrıldı. Cumhur İttifakı batıda Kaş ve Korkuteli; merkezde Kepez ve Aksu; doğuda Serik, Akseki, Gündoğmuş ve Alanya’da sandıktan ilk çıkan taraf oldu. DSP ise Kemer Belediyesini alarak büyük bir sürprize imza attı. Büyükşehir Belediyesi yarışında da kazanan taraf Millet ittifakı oldu. Antalya'daki 2019 Yerel Seçimlerin'de Millet İttifakı Büyükşehir ve 10 ilçe, Cumhur İttifakı 8 ilçe, DSP ise bir ilçede seçimin kazananları oldu. 

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR’DE YARIŞAN İSİMLER 

2019 Yerel Seçimleri'nde, Antalya Büyükşehir Belediyesi için yarışan isimler Saadet Partisi-Ali Aktaş, Bağımsız Türkiye Partisi-Nazım Şahin, Türkiye Komünist Partisi-Sevinç Sertbarut, Vatan Partisi-Bülent Okay, Cumhuriyet Halk Partisi-Muhittin Böcek, Adalet ve Kalkınma Partisi-Menderes Mehmet Tevfik Türel, Demokrat Parti-Dolunay Yelda Doğan, Demokratik Sol Parti-Mustafa Reşat Oktay oldu. CHP’li Böcek ve AK Partili Türel arasında büyük çekişmeye sahne olan Büyükşehir Belediye yarışında, 711 bin 75 oy alarak yüzde 50,63’lik dilime ulaşan Böcek, 649 bin 820 oy alarak yüzde 46,27’lik dilime ulaşan rakibi Türel’i geride bıraktı. 

MERKEZ İLÇELERDE HANGİ PARTİ VE KİMLER KAZANDI?

Antalya'daki Yerel seçimlerde Konyaaltı, Muratpaşa, Kepez, Döşemealtı ve Aksu gibi merkez ilçelerdeyse yerel seçimler sonucunda bir değişiklik olmadı. CHP’nin elinde olan Konyaaltı Beledeyesi’nde Muhittin Böcek yerine aday gösterilen Semih Esen, bölgesindeki oyların yüzde 66,85’ini alırken Muratpaşa’da Ümit Uysal yüzde 64,88’lik oy oranıyla ikinci dönemine merhaba dedi. Kepez’de Ak Partili Hakan Tütüncü, CHP’li Murat Dinç yüzde 44,66’lık oy oranında kalınca yüzde 50,41’lik oy dilimiyle koltuğunu korudu. Döşemealtı’nda uzun süre önde giden AK Partili Emre Afacan, son sandıklarda çıkan oylarla rakibi CHP’li Turgay Genç’e 105 oy farkla kaybetti. Aksu’da ise Halil Şahin yüzde 37,25’lik oy oranıyla ikinci kez başkanlık görevine getirildi. 

2019 YEREL SEÇİMLERİ’NDE BATI İLÇELERDE SANDIKTAN KİM ÇIKTI?

Antalya’nın batısındaki yerel seçim sonuçlarına göre, Kaş ilçesinde Cumhur İttifakı’nın adayı Mutlu Ulutaş, Millet İttifakı adayı Hayri Süt’ü yüzde 42,95’lik oy oranıyla geride bıraktı. Demre’deyse Millet İttifakı adayı Okan Kocakaya, Cumhur İttifakı adayı Süleyman Topçu’yu yüzde 54,43’lük oyla yarışın dışına itti. Finike ve Kumluca’da Millet İttifakı adayları Mustafa Geyikçi ile Mustafa Köleoğlu seçimden zaferle ayrıldı. Elmalı’da İYİ Partili Halil Öztürk yüzde 52,85’lik oy oranıyla ipi en önde göğüsleyen isim olurken Korkuteli’nde MHP’li Ömer Niyazi İşlek yüzde 35,94 ile sandıktan ilk çıkan isim olmayı başardı. Batı ilçelerdeki en büyük sürprizse Kemer’de yaşandı. İlçede AK Parti ve CHP arasında geçmesi beklenen seçime Demokratik Sol Parti’nin adayı Necati Topaloğlu yüzde 39,73 oy alarak son noktayı koydu. 

ANTALYA’NIN DOĞUSUNDA HANGİ PARTİ, HANGİ ADAY KAZANDI?

Antalya’da 2019 Yerel Seçimleri’nde Serik ilçesinde AK Partili Enver Aputkan yüzde 37,46 ile Akseki’de İbrahim Özkan yüzde 52,84 ile Gündoğmuş’ta Mehmet Özeren yüzde 60,18 ile sandıktan çıkan isimler oldu. Alanya’da MHP’li Adem Murat Yücel yüzde 57,61 ile seçimden zaferle ayrılırken Gazipaşa’da CHP’li Mehmet Ali Yılmaz yüzde 54,76 ile İbradı’da Serkan Küçükkuru yüzde 49,36 ile Manavgat’ta Şükrü Sözen yüzde 51,73’lük oy oranlarıyla seçimin kazananı oldular. 

PARTİLERİN ANTALYA BÜYÜKŞEHİR ADAYLARI (31 MART 2024)

2019’da büyük çekişmeye sahne olan Antalya Büyükşehir Belediye seçimlerinde 31 Mart’taki Yerel seçimlerde 27 aday yarışacak. Seçmenler, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimleri’nde 21’i parti adayları, 6’sı bağımsız olmak üzere toplam 27 belediye başkan adayı arasından destekledikleri isimleri oylayacak. 

Oy Pusula Oy Verme (3)

31 Mart Yerel Seçimleri Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayları:

 • AK Parti : Hakan Tütüncü         

 • Cumhuriyet Halk Partisi: Muhittin Böcek        

 • DEM Parti : Kemal Bülbül - Nesibe Bahadır        

 • İYİ Parti: Nesrin Ünal     

 • Saadet Partisi: Ersan Bilgin     

 • Yeniden Refah Partisi: Ümit Özkurt    

 • Vatan Partisi: Serdar Üsküplü      

 • Demokrat Parti: Hasan Hüseyin Ataşoğlu    

 • HÜDAPAR : Abdulbaki Özdemir    

 • Bağımsız Türkiye Partisi: Mehmet İlteber Bahadır    

 • Türkiye Komünist Partisi: Nazlı Ece Mutlu  

 • Türkiye Komünist Hareketi: Nimet Çakılkaya        

 • Demokratik Sol Parti: Hakan Şaklar    

 • Hak ve Özgürlükler Partisi: Sultan Bayram        

 • Milli Yol Partisi: İbrahim Özkan        

 • Adalet Partisi: Osman Koç  

 • DEVA Partisi: Kıvanç Çetinkaya    

 • Zafer Partisi: Oğuz Ersöz    

 • Millet Partisi: Saadettin Gündüz    

 • Emek Partisi: Elif Bilen Taş    

 • Adalet Birlik Partisi: Ayhan Uzun        

 • Bağımsız: Emine Büyüknohutçu 

 • Bağımsız: Seda Kul        

  Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti'de değişime yeşil ışık yaktı Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti'de değişime yeşil ışık yaktı
 • Bağımsız: Ali İhsan Yıldırım        

 • Bağımsız: Ali Songül    

 • Bağımsız: Osman Turgut        

 • Bağımsız: Osman Yıldırım

Antalya Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası

2019 YEREL SEÇİMLERİ'NDE ANTALYA'DA SEÇMEN SAYISI VE BELEDİYE BAŞKANLIKLARI İÇİN YARIŞAN PARTİLER

2014 yerel seçimlerinde 1 milyon 513 bin 972 olan seçmen sayısı yaklaşık 200 bin kişilik artışla 1 milyon 708 bin 975’e yükseldi. 2014'te yapılan yerel seçimlere 26 siyasi parti katılırken 31 Mart seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Halkların Demokratik Partisi, İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi, Türkiye Komünist Partisi ve Vatan Partisi katıldı.

Muhabir: VELİ AKOĞLU