Sonbahar aylarının gelmesiyle havalar serinlemeye, başta grip olmak üzere birçok hastalıklar görülmeye başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yarından itibaren 65 yaş ve üstü tüm vatandaşlarla 65 yaş altında olup kronik hastalığı bulunanlar için grip aşısı uygulamasının normal takvimiyle başladığını bildirdi.

KİMLER ÜCRETSİZ FAYDALANACAK?

Grip aşısı 65 yaş üstü ve kronik hastalar için başladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

 “15 Eylül’den itibaren 65 yaş ve üstü tüm vatandaşlarımızla 65 yaş altında olup kronik hastalığı bulunan hastalarımız için grip aşısı uygulaması normal takvimiyle başlıyor. Grip aşısı, grip hastalığına yakalanma riskini azaltır, hastalığın şiddetini hafifletir. Grip, özellikle 65 yaş üstüyle kronik hastalığı bulunan kişilerde zatürre, bronşit, sinüzit ve kulak enfeksiyonu gibi komplikasyonlara yol açmaktadır. Grip aşılarımızı mutlaka yaptıralım. Doktorunuza başvurarak reçetenizi yazdırabilirsiniz.”

E-NABIZ AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Aşı randevusunu; e-Nabız üzerinden Merkezi Hekim Randevu Sistemine (MHRS) bağlanarak ya da MHRS mobil uygulamalarını kullanarak ve ALO182 hattını arayarak alabiliyor. Tüm randevu bilgileri hem e-Nabız'da hem de vatandaşların cep telefonuna gelen kısa mesajda yer alıyor. e-Nabız ana sayfasında “İnfluenza (Mevsimsel Grip) risk durumunu sorgulamak için lütfen tıklayınız” ibaresinin yer aldığı şemaya tıklayarak, eğer risk grubu içerisindeyseniz randevu oluşturabilirsiniz.