2023-2024 eğitim ve öğretim yılı 11 Eylül’de başlayacak. Veliler yaklaşan eğitim yılı öncesinde öğrencilerinin kırtasiye ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor. İlköğretim öğrencisinin bu yıl kırtasiye ihtiyacı ortalama 2 bin lira olarak hesaplanıyor. Diğer yandan orta ve lise dengi öğrencilerin kırtasiye ihtiyaçları ise 3 bin lirayı buluyor.

UYUM HAFTASI BAŞLAYACAK

Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı takvime göre 2023-2024 Eğitim-Öğretim dönemi 11 Eylül’de başlayacak. Her sene olduğu gibi bu yıl da Okul Öncesi ve İlkokul birinci sınıf öğrencileri, ‘uyum haftası’ nedeniyle bir hafta önce başlayacak ve 4-8 Eylül tarihleri arasında uyum eğitimleri gerçekleştirilecek. Ortaöğretim öğrencileri için zaman daralırken, okula dönüş hazırlıkları da yavaş, yavaş başladı.

ZAM YAĞMURUNDAN NASİBİNİ ALDI

Kırtasiyeci esnafında ve marketlerde ‘okula hazırlık’ temasıyla çantadan kaleme, defterden resim boyalarına kadar tüm okul malzemeleri öne çıkmaya başladı. Kırtasiyeciler, geçtiğimiz yıla göre kırtasiye ürünlerinin zamlandığını, ancak bu fiyat artışlarında kendilerinin bir kabahati olmadığı ifade ediyor. İğneden ipliğe gelen zamlardan kırtasiye ürünleri de nasibini alıyor.

PAKET DEFETR 100 LİRADAN 300 LİRAYA ÇIKTI

Antalya’da kırtasiye sahipleri sadece paket defterin 100 liradan 300 liraya çıktığına dikkat çekerek;

“Bu sene satışlar çok kötü. Fiyatlar çok arttı. Paket defterler 100 liradan 300 liraya çıktı. Önceden kırtasiyeciler gelip tereddüt etmeden ihtiyacını alıp gidiyordu. Alım gücünün düşmesiyle şu an istediklerini alamıyorlar, ihtiyaçları kadar alışveriş yapıyorlar, fazlasını alamıyorlar” diye konuştular. Bir okul çantasının 350 lira ile bin 500 liraya arasında değiştiğini anlatan kırtasiyeciler;  “Fiyatlar geçen yıla göre neredeyse iki kat artmış durumda. İnsanlar çocuklarına çanta alamıyorlar. Haklı olarak pazarlık üstüne pazarlık yapıyorlar. Veliler daha uygun çantalara yöneliyor fakat onların da kaliteleri çok düşük. Fiyatlar 350-1500 lira arası değişiyor. Genelde 350 lira olan çantaya yöneliyorlar fakat o da bir seneyi çıkarmıyor” diye konuştular.

MARKETLERDEN OKUL ALIŞVERİŞİ YAPMAYIN

Kırtasiye ham madde fiyatlarının düşmesi gerektiğini, ancak o zaman okul araç gereç fiyatlarının daha uygun fiyatlarda satılabileceğini ifade eden kırtasiyeciler,

"Maddi anlamda öğrencilerin tüm yükü velilerin üstünde. Veliler evlatlarını okula göndermenin mutluluğunu mu yaşasın, yoksa üstesinden gelemeyeceği masrafları mı düşünsün? Okullarda öğretmenlerin hazırladığı listelerde bulunan kırtasiye malzemelerini en uygun fiyata satanlar kırtasiyeci esnafıdır. O yüzden daha fazla para harcamak istemiyorsanız, marketlerden alışveriş yapmayın” dediler.