Öğrenci kaydının yapılması ardından okul yöneticileri ihtiyaçlara yönelik belirlenen ücretleri öğrenci velisinden gönüllü olarak talep ediyor. Diğer yandan Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada okul öncesi ve sonrası öğrenci kayıt parasının alınmayacağını açıklamıştı.

2023-2024 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILINDA KAYIT ÜCRETİ ALINMAYACAK!

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 2023-2024 eğitim öğretim yılında bu ücretlerin tamamının kaldırıldığını duyuruldu. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Türkiye’de okul öncesi eğitimle ilgili Valilik tarafından komisyonlar marifetiyle belirlenen ücretler var. 50 TL 100 TL tam gün eğitim yapan kreşlerde 400 TL 500 TL ve Milli Eğitim Bakanlığı Yönetmeliğine dayalı olarak bu ücretler tahakkuk ettiriliyordu. 2023-2024 eğitim öğretim yılıyla birlikte bu ücretlerin tamamını kaldırıyoruz. Türkiye’nin hiçbir noktasında Ordu’da Hatay’da Malatya’da Cizre’de Silopi de Kars’ta Türkiye’nin neresinde olursa olsun ister tam gün eğitim yapsın isterse yarım gün eğitim yapsın hiçbir adı altında abla yemek taşıma başka ne ad olursa olsun bu adlar altında okul öncesi eğitimlerden kesinlikle ücret alınmayacaktır. Böylece bizler evlatlarımıza ilgili çok önemli bir işi de okul öncesi eğitimle ilgili devrim gibi yapılan gelişmeleri de çok sağlam bir zeminde sürdürebilirliğini sağlamış olacağız.”

KAYIT ÜCRETİ HALEN TALEP EDİLİYOR

Antalya’da eğitim ve öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala öğrenci velilerinden öğrenci kayıt ücreti alındığına dair çok sayıda haber geliyor. Devlet okullarında eğitimlerini sürdürmek isteyen öğrenciler için velilerden gönüllülüğe esas şekilde istenen bağışlarla; okulların güvenlik ve temizlik işlerinin karşılanacağı ifade ediliyor. Eğitim sendikalarından da yapılan açıklamalarda MEB’ten yeterince kaynak alamayan okul yönetimlerinin bağış almak zorunda kaldıkları ifade ediliyor.