Antalya’da 2023-2024 eğitim ve öğretim başlamasıyla birlikte özellikle Muratpaşa ilçesinde Kızılarık, Yenigün, Gebizli, Etiler, Yüksekalan ve Kepez ilçesinde ki bazı mahalleler okul çevrelerinin güvenli olmadığı ortaya çıktı. Antalya Valiliği yeni eğitim ve öğretim yılında öğrenci velilerinin okula randevuyla gelmesi yönünde kararname yayınladı. Fakat velilerin randevuyla gideceği okulların çevrelerinde yer alan kötü etkenleri tartışma konusu oldu.

MADDE BAĞIMLILARI VE ALKOL TÜKETENLERİN SAYISI OLDUKÇA FAZLA

Antalya’da Muratpaşa ve Kepez ilçelerinde yer alan çok sayıda okulun çevresel güvenliği yok denecek kadar az. Bazı okulların bahçeleri ve dış çevreleri çöplüğe dönerken, okul çevrelerinde görüntülenen madde bağımlıları ise korku salıyor. Anaokulu, ilkokul, orta ve dengi okulların çevrelerinde görüntülenen madde bağımlılarına karşı gerekli önlemlerin alınması istendi.

ÖĞRENCİ VE VELİLER KORKUYOR

2023-2024 eğitim ve öğretim yılının başlamasının üzerinden daha 48 saat geçmeden sorunlar başladı. Çocuklarını dün eğitimlerini sürdürdüğü okullara götüren çok sayıda veli okul çevrelerinde madde bağımlıları ile alkol bağımlılarıyla karşılaştı. Antalya Valiliği bu yıl öğrenci velilerinin okullara randevulu bir şekilde gelmesine karar verdi. Bu durum karşısında ise çok sayıda veli yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdiler:

“Çocuğumuzun durumunu öğrenmek için okula randevulu gitmek oldukça iyi. Fakat okulların hemen yanı başında görülen madde bağımlıları ile alkol bağımlılarına yönelik gerekli önlemlerin alınmasını istiyoruz. Çocuklarımızın sınıfların camından baktıklarında bu kişileri görüyorlar. Bu iyi bir durum değil. Sağlıklı bir eğitim yılını geçirmemiz için hep birlikte bu tür olumsuzlara yönelik elimizden geleni yapmak zorundayız.”

UYUŞTURUCU SATICILARININ HEDEFİNDE ÖĞRENCİLER VAR

Okulların açılmasıyla beraber öğrencileri bekleyen bir takım tehlikelerin olduğuna dikkati çeken veliler şu ifadelere yer verdiler:

“Okul çevrelerinde bulunan bakkal, büfe gibi işletmelere çok dikkat olması gerekir. Bizler dahil tüm veliler çocuklarının okula gidiş-geliş saatlerini mutlaka düzenli olarak kontrol etmesi gerekiyor. Önlem açısından gerekirse ailelerin çocuklarını okula götürüp getirmesi gerekir. Çünkü uyuşturucu satan satıcıların hedeflerinde öğrenci ve çocuklarımızı bu illete düşürüp hem kendilerine sermaye hem de onları satıcı konumuna getirmektir. Aile ve yöneticilerin bu konuda duyarlı olması gerekiyor.”