2000'li yılların başında Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamide Gübbük'ün öncülüğünde Alanya'da başlayan papaya üretim denemeleri, başarılı sonuçlarla Gazipaşa, Serik ve Manavgat ilçelerindeki seralarda devam etti.

TÜRKİYE'DE PAPAYANIN YÜKSELİŞİ

ABD ve Avrupa ülkelerinde sıklıkla tüketilen papaya, artan üretimiyle Türkiye'deki süpermarketlerdeki raflarda da kendine yer buldu. Prof. Dr. Gübbük'ün Serik ilçesinde ziyaret ettiği papaya bahçesinde, meyvenin Antalya'da yetiştirilebileceğini kanıtladığını belirtti.

Gübbük, "Bulunduğumuz bahçe 10 aylık olmasına rağmen hasat başlamış. Dikiminden sonra aynı yıl içinde ürün almak büyük bir avantaj. Papaya, ülkemizde örtü altında rahatlıkla yetiştirilebiliyor." dedi. 

PAPAYANIN FAYDALARI VE KULLANIM ALANLARI

Papaya, beta karoten, lif ve potasyum bakımından oldukça zengin bir meyve. Hazımsızlık ve kabızlık sorunlarına iyi geliyor, diyet yapanlar için ideal. Ayrıca 'Papain' adında bir enzimle ilaç sanayi ve gıda sektöründe de kullanılıyor.

İHRACATTA YENİ ROTA: PAPAYA

Prof. Dr. Gübbük, papayanın ihracat potansiyelinin yüksek olduğunu belirtti.. Aynı şekilde, Kral Muz Tarım Sanayi Ticaret A.Ş. İşletme Müdürü ziraat mühendisi Hakan Bilen de meyvenin hem iç piyasada hem de yurt dışında ciddi bir potansiyeli olduğunu vurguladı.