Önemli bir zeytin üretimine sahip olan Antalya ve bölgesinde, yeni mahsul sofralık yeşil zeytin halk pazarlarında kilosu 45 liradan satılmaya başlandı. Zeytinin saklanma koşullarını anlatan zeytin üreticileri, “Zeytin hasadı yapılırken sofralık zeytin, yağ olarak değerlendirilerek zeytinlerden ayrılır ve evlerde tatlandırılır. Bu zeytinler, diğer zeytinlere göre daha iridir” dedi. Zeytin bahçesinden toplanıp kilogramla satılan zeytinler, tuzlanıp birkaç gün suda bekletilip kıvamına getirildikten sonra sofradaki yerini alıyor.

KİLOSU 45-50 LİRA ARASINDA DEĞİŞİYOR

Antalya’da halk pazarlarında satışa sunulan yeşil zeytinin kilosu 45 ile 50 lira arasında değişiyor. Kış mevsiminde kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan yeşil zeytin vatandaşlardan yoğun talep görüyor. Yeşil zeytinin siyah zeytine göre daha erken toplandığına dikkat çeken üreticiler,

Bu pehlivanların hastası çok! Akdeniz, Marmara ve Ege'den geldiler, meydanı inlettiler... Bu pehlivanların hastası çok! Akdeniz, Marmara ve Ege'den geldiler, meydanı inlettiler...
“Yeşil ile siyah zeytin arasında hile olmaz. Yeşil zeytin erken toplanıyor. Siyah zeytin ise salamura olması için daha geç toplanıyor. İyi bir zeytin almak için dikkat edilmesi gereken husus ise sıkınca çekirdeği yapışmayan kolay çıkan zeytinin olgun ve yağlı olduğunu anlayabiliriz” ifadelerine yer verdi.

SALAMURA YEŞİL ZEYTİN NASIL YAPILIR?

Salamura yeşil zeytin yapımının püf noktalarını anlatan üretici,

"Zeytinleri yıkayın. Kötü, ezilmiş veya çürümüş olanları ayıklayın. Zeytinin acısını çıkarmak için çizme, kırma veya çizmeden salamura gibi yöntemlerle acısı çıkarılmalıdır. Hemen olmasını istiyorsanız çizmek daha iyi olacaktır. Çizilen veya kırılan zeytinler kavanoza koyulur. Üzerine su ilave edilir. Ağzı kapalı bir şekilde bekletilir ve haftada bir suyu değiştirilir. Yaklaşık 2 hafta sonra lezzetlendirme işlemi için açmanız gerekir. Zeytinin acı suyu çıkıp yenilebilecek kıvama geldiği zaman tatlandırma yapılır. 1 kg için 4 yemek kaşığı kaya tuzu koymanız yeterli. 1 yemek kaşığı da limon tuzu ilave edin. Zeytinimizin acısı gittikten sonra, yani yenilebilecek kıvama geldiği zaman, cam kavanozlara konur. Bir süre bekletilir. Kendiniz yenilebilir kıvama gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Yenilebilir kıvama geldiğinde hakiki zeytinyağı ve limonun suyunu sıkarak servis edebilirsiniz. Limon dilimlerini servis ederken kullanmayı unutmayın." dedi.