Antalya’da başlayan zeytin hasadında geçen yıla göre büyük kayıp yaşanması bekleniyor. Serik İlçesine bağlı Topallı Bölgesinde zeytin üreticiliği yapan Veli Öztürk, düşen zeytin rekoltesi nedeniyle geçen yıl 15-20 lira arasında değişen sofralık zeytinin kilosunun bu yıl 50 ile 55 lira arasında değiştiğini anlattı. Öztürk, şu an için ihracatı kısıtlanan zeytinyağının litre fiyatının da 250-300 TL'den başladığını ancak 400 liraya kadar çıkacağı bilgisini verdi. Zeytin ve zeytinyağı fiyatlarının artmasında işçi maliyetlerinin de etkili olduğunu belirten Öztürk, günlük 100 ile 150 kilo arasında zeytin toplayan bir tarım işçinin aldığı ücretin 650 lirayı bulduğunu kaydetti. 

ZEYTİNYAĞININ LİTRESİ 400 LİRAYI GEÇER!

Zeytin rekoltesinin yüzde 30’a kadar düştüğü Antalya’da, bu yıl zeytinyağı fiyatları cep yakacak. İhracatına bu yıl izin verilmeyen zeytinyağında şayet ihracat izni çıkar ise o zaman yerli tüketici zeytinyağının litresini 700 liraya kadar artan fiyatlardan alabilecek. Zeytin üreticisi Veli Öztürk, artan maliyetler ve rekolte düşüklüğü nedeniyle bu yıl para kazanamaz duruma geldiklerini ifade etti. Yeni sezon zeytinyağında litre fiyatının şu an 250 ile 300 lira arasında değiştiğini anlatan Öztürk, zeytin üreticilerinin bu yıl en az tüketiciler kadar ekonomik bakımında zor bir yıl geçireceğini açıkladı.

ÜLKE GENELİNDE EN ÇOK TÜKETİMİN YAŞANDIĞI İLLER ARASINDA ANTALYA DA YER ALIYOR

Zeytinyağı tüketiminin en çok olduğu iller arasında yer alan Antalya’da bu yıl tüketicilerin zeytin yağını litreyle bile  alacağını ifade eden Veli Öztürk açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Zeytin hasadında bu yıl yaşanan düşüş hem bizleri hem de tüketicilerimizi üzdü. Sofralık zeytin fiyatları geçtiğimiz yıla oranla büyük artış gösterdi. Geçtiğimiz yıl sofralık zeytinin kilosu 15-20 lira iken bu yıl 50-55 liradan başlıyor. Diğer yandan Antalya’da sofraların vazgeçilmezi zeytinyağında rekolte düşüklüğü nedeniyle fiyatlar arttı. Zeytinyağında ihracat bu yıl olmayacak. Buna rağmen yeni sezon zeytinyağının kilosu en düşük 300 liradan olacak. Bu fiyat kalitesine göre 400 liraya kadar çıkacak. Şayet zeytinyağında ihracat yeniden başlarsa bu rakamlar daha da yükselecek.”

ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI NELER?

Tarihi, Romalılar ve Antik Yunanlılara kadar uzanan zeytinyağı, Akdeniz kültürlerinin temel besin maddesi olmuştur. Zeytinyağı günümüzde her yemekte kullanılarak popülerliğini sürdürmektedir. Fındık ya da yağlı balıklardan elden edilen yağlardan ziyade zeytinyağının sağlığa birçok faydası bulunur. Kullanılan diğer yemek yağlarıyla karşılaştırıldığında zeytinyağı, güçlü polifenol bileşikleri sayesinde ön plana çıkar. Zeytinyağının tüketimi, daha güçlü bir kemik yapısının oluşmasını ve kolesterol seviyesinin dengelenmesinde önemli bir rol oynar. Hastalıklara karşı koruma sağlayan zeytinyağı, güçlü polifenol bileşiklere sahiptir. Bunun yanında kalp hastalıklarına karşı korur, kanser riskini azaltır. Zeytinyağının faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Polifenoller açısından zengindir

Sızma zeytinyağı, antioksidan özelliklere sahip olan polifenoller açısından oldukça zengin bir besindir. Polifenoller, kanser, diyabet, kalp hastalığı ve bunamaya karşı etkilidir. Zeytinyağı, antioksidan ve antienflamatuar olan iki polifenol içerir.

Sofrada ağlattı, tarlada güldürdü Sofrada ağlattı, tarlada güldürdü

Kalp sağlığını destekler

Zeytinyağı, içerdiği bileşenler sayesinde kalp hastalıklarına karşı korur. Özellikle Akdeniz tarzı bir beslenme şekli olan kişilerde kalp hastalıkları geliştirme riski düşüktür. Zeytinyağındaki bileşikler, kan basıncını düşürerek, damarların sertleşmesini önler.

Felç riskine karşı korur

İnme, kalp hastalıklarından sonra en önemli problem olarak görülür. Zeytinyağında bulunan polifenoller kanda yer alan kolesterol seviyesini düşürür. Böylelikle beyne kan sağlayan damarlarda kolesterol birikmesi engellenir. Bu durum felç riskinin büyük ölçüde azalmasını sağlar.

Kilo kaybına yardımcı olur

Zeytinyağı, tekli doymamış yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Tekli doymamış yağ asitleri kalp sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Aynı zamanda kan şekeri seviyelerinin korunmasında da etkilidir. Bunların yanından zeytinyağı tokluk hissi vererek daha az yemek tüketimi sağlar. Kalori azalmasını sağlayarak kilo kaybına yol açar.

ZEYTİNYAĞININ CİLDE FAYDALARI

Zeytinyağı, cilt sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Bunun sebebi içerisindeki E vitamini ve antioksidan yapısından kaynaklanır. Bu durum cildin korunmasına yardımcı olur. Zeytinyağının cilde faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Kuru cilt yapısını nemlendirir, Makyaj çıkarmak ve temizlemek için kullanılabilir, Kırışıklık oluşumuna karşı etkilidir, Çatlakları ya da yara izlerini hafifletmede kullanılır, Bazı cilt tiplerinde sivilce ve akneyi önler, Topuklarda oluşabilecek çatlakları giderir. Zeytinyağı saç için de oldukça faydaları bir besin maddesidir. Zeytinyağının saça faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Saç derisini nemlendirir,

Kaşıntı ve kuruluğu azaltır,

Saçları sağlıklı görünüme kavuşup parlak olmasını sağlar

Saç dökülmesini engeller,

Saçların uzamasında etkilidir.

ZEYTİNYAĞI NASIL SAKLANIR?

Zeytinyağının uzun ömürlü olması için saklama koşulları önemlidir. Saklama koşulları aşağıdaki gibi açıklanabilir:

Zeytinyağını saklamak için serin ve karanlık bir yer seçmek önemlidir

Zeytinyağını ısı, hava ve ışıktan uzak olduğundan emin olun

Koyu renkli veya ışık geçirmeyen bir cam şişede ya da paslanmaz çelik bir kapta saklayın

Zeytinyağı şişesinin kapağının sıkıca kapatıldığından emin olun.