Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Sururi Çorabatır, yaptığı seyahat sırasında İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki uçakların iniş ve kalkışına ilişkin gözlemlerini sosyal medya hesabından takipçileri ile paylaştı. Sabiha Gökçen Havalimanı ile Antalya Havalimanı'nı karşılaştırma yoluna giden CHP Antalya Milletvekili Sururi Çorabatır, belirli çözüm önerilerinde bulundu. 

"AYDINLATMA PROBLEMLERİ GİDERİLMELİ"

Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki Hava Trafik Kontrol Kulesi'nin, iki pistinin de tam olarak görerek uçuşları yönetmesiyle uçakların gündüz saatlerinde iniş ve kalkışlarını gecikme yaşanmadan gerçekleştirebildiğine dikkat çeken Çorabatır, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın 24 saat boyunca tam kapasite çalışabilmesi için, ikinci pistteki aydınlatma probleminin de bir an evvel giderilmesi gerektiğini belirtti.

"SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI'NI ÖRNEK ALIN"

Uzun zamandır dile getirilen ve kamuoyunun dikkatini çeken Antalya Havalimanı'nda yaşanan gecikmelerin engellenebilmesi, uçuşların aksamaması, doğu ve batı pistlerinin inişte ve kalkışta kullanılabilmesi için öneri kaleme alan Çorabatır, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndakine benzer nitelikte, tüm yönleri ve pistleri görebilecek yeni kule inşaatının Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından ivedilikle başlatılması gerektiğini tavsiye etti.

"İSTANBUL'DA GECİKME YAŞANMIYOR"

Milletvekili Sururi Çorabatır'ın konuya ilişkin yaptığı paylaşımda şu ifadeler yer aldı:

"Bugünkü seyahatim esnasında İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki uçakların iniş ve kalkışı ile ilgili gözlem yapma fırsatı buldum.

Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki Hava Trafik Kontrol Kulesi'nin, iki pisti de tam olarak görerek uçuşları yönetmesiyle Sabiha Gökçen Havalimanındaki uçaklar gündüz saatlerinde iniş ve kalkışlarını gecikme yaşanmadan gerçekleştirebiliyorlar. Sabiha Gökçen Havalimanı'nın 24 saat boyunca tam kapasite çalışabilmesi için, ikinci pistteki aydınlatma problemi de bir an evvel giderilmelidir.

Bununla birlikte, uzun zamandır dile getirdiğimiz ve kamuoyunun dikkatini çektiğimiz Antalya Havalimanı'nda yaşanan gecikmelerin engellenebilmesi, uçuşların aksamaması, doğu ve batı pistlerinin inişte ve kalkışta kullanılabilmesi için Sabiha Gökçen Havalimanı'ndakine benzer nitelikte, tüm yönleri ve pistleri görebilecek yeni kule inşaatının Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile DHMİ tarafından ivedilikle başlatılması gerekmektedir."

Muhabir: DUYGU TEKİN