Corendon Turizm Grubu bünyesinde kurulan Türk tescilli bir hava yolu operatörü olan Corendon Airlines, yeni bir uygulamayı hayata geçireceklerini duyurdu. Şirket, bugünden (8 Mayıs) itibaren kabin bagajları için ücret alacağını ilan etti. Şirket tarafından basına yapılan açıklamada, uçak içine alınan 10 kiloya kadar olan kabin bagajları için 15 euro ücret talep edileceği belirtildi. Corendon sözcüsü yaptığı açıklamada, "Bununla artan maliyetleri karşılamayı ve uçağa biniş ve iniş süresini kısaltmayı umuyoruz."dedi.

CORENDON'UN YENİ UYGULAMASI NELERİ İÇERİYOR?

Yeni uygulama ile yolcular 55 x 40 x 25 santimetreye kadar olan bir parça el bagajı için 15 euro ödeyecek. Daha ağır eşyalar için farklı bir ücret uygulanacak. Sadece sırt çantası gibi küçük el bagajları ücretsiz olmaya devam edecek. Yeni ek ücret yalnızca Corendon tarafından organize edilen Hollanda uçuşları için geçerli olacak. Örneğin Corendon-KLM işbirliğindeki uçuşlarda ek ücret alınmayacak. Bu hafta Çarşamba günü (8 Mayıs) yürürlüğe girecek ek ücret uygulaması daha önce rezervasyonu yapılmış için geçerli olmayacak.

Uçak Kabin Bagajı 1

CORENDON'A ÖRNEK TEŞKİL EDEN HAVA YOLU ŞİRKETLERİ

Corendon'a ilham kaynağı olan diğer firmalar Pegasus, Ryanair Wizzair, EasyJet ve Transavia yayınladıkları duyurularla yolcularını bilgilendirmiş, kabin bagajları için ek ücret alacaklarını ilan etmişti. İşte uygulamada öncü hava yolu firmaları ve gerekçeleri...

Antalya Hava Durumu: 22 Mayıs Çarşamba günü ilçelerde detaylı hava durumu... Antalya Hava Durumu: 22 Mayıs Çarşamba günü ilçelerde detaylı hava durumu...

Uçak Koltuk Görünümü (1)

PEGASUS  

İkram, koltuk seçimi ve bagaj için ekstra ücret alan Pegasus Havayolları, Şubat ayı itibariyle el bagajı için de ücret almaya başladı. Düzenleme kapsamında, uçak içine ölçü sınırının üzerinde veya ek parça getirilmesi durumunda, her ek parça için uçağa biniş esnasında ekstra ücret tahsil edilecek. Bundan sonra ekonomi sınıfından bilet alan yolcular, kabin bagajı hizmeti alamayıp sadece oturduğu koltuğun ödemesini yapmış olacak. 1 adet koltuk altına sığacak çantayı kapsayan uçuş paketinin adı 'Light' oldu. Light paket kapsamında uçağa en fazla 40x30x15 cm boyutlarında ve 3 kg ağırlığında çanta alınabilecek.

Uçak Koltuk Altı Çanta

RYANAİR 

Koltuk altına sığan çantalar ücretsiz ancak kabin içi bagaj bölümüne girecek çantalardan 6 eurodan başlayan bir ek ücret ödeniyor.

WİZZAİR  

10 kiloya kadar olan dizüstü bilgisayar çantaları, el çantaları veya küçük sırt çantaları ücretsiz. Düşük sezonda, 10 kiloya kadar büyük kabin bagajı için 8,50 euro ile 56,50 euro arasında ödeme yapılıyor. Yüksek sezonda fiyatlar 14,50 ila 65 euro arasında değişiyor.

EASYJET 

EasyJet'te de sadece koltuğun altına sığan çantalar ücretsiz. Daha büyük el bagajları için (56 x 45 x 25 cm), 7,99 euro'luk bir başlangıç fiyatı uygulanıyor.

TRANSAVİA 

Transavia kabin bagajı için (maksimum 55 x 35 x 25 cmlik el bagajı) 10 Euro'luk bir başlangıç fiyatı talep ediyor. Koltuğun altına sığan küçük sırt çantaları veya el çantaları için ücret talep edilmiyor. Kabinde sadece 70 parça bagaj için yer bulunuyor. Şirket el bagajı ile seyahat eden yolcularına bilet alış esnasında el bagajı için de rezervasyon yaptırmasını tavsiye ediyor.

Uçak El Bagajı

Muhabir: DUYGU TEKİN