30 Haziran Koruyucu Aile Günü dolayısıyla, korunma ihtiyacı olan çocuklara dikkat çekmek, bu konudaki vicdani sorumluluğu hatırlatmak ve onların aile ortamında büyümelerine katkı sağlamak amacıyla "Bir Yetime Aile Olmak" konulu panel düzenlendi.

Etkinlik, Muratpaşa İlçe Müftülüğü Konferans Salonunda gerçekleşti ve panel İlçe Müftüsü İshak Göksel tarafından yönetildi. Panelde, İl Müftü Yardımcısı Şeyda Emine Yılmaz, ADRB İl Koordinatörü Ayhan Köse, Antalya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Psikologları Tuba Korkmaz ile Merve Uyar konuşmacı olarak yer aldı.

"HZ. PEYGAMBER DE YETİMDİ"

Panelin açılış konuşmasında Kur’an-ı Kerim'de yetimlere yönelik bazı ayetlere atıfta bulunarak, yetimlerin korunması ve gözetilmesinin önemine vurgu yapıldı. "Dini Referanslar Bağlamında Koruyucu Ailelik" başlıklı sunumda, Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamber'in hayatında yetim konusuna değinildi. Bir çocuğun aile ortamında sevgi ve şefkatle büyümesinin çocuğun ve toplumun yararına olduğunu belirtildi. Ayrıca, mahremiyet eğitimine önem verilmesi ve çocuğun öz ailesi ile görüştürülmesi gerektiği vurgulandı. Koruyucu aile sayılarına ilişkin güncel verilerin paylaşıldığı panel, teşekkür konuşmaları ile sona erdi.

Kaynak: Antalya Müftülüğü