Antalya Kent Konseyi'nden imar önerisi Antalya Kent Konseyi'nden imar önerisi

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şubesi’nin 19. Olağan Genel Kurulu Adem Tolunay Anadolu Lisesi’nde seçimlerini gerçekleştirdi. Seçime tek aday giren mevcut başkan Mehmet Soner Akdoğan yeniden başkan seçildi.

AKDOĞAN TEKRAR SEÇİLDİ

İMO Antalya Şubesi’nin 19. Olağan Genel Kurulu 10 - 11 Şubat tarihlerinde gerçekleşti. Adem Tolunay Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen seçimde tek liste olarak giren Mehmet Soner Akdoğan ve ekibi yeniden yönetim kuruluna seçildi. İMO Antalya Şubesi’nin 19. Olağan Genel Kurulu İstiklal Marşı, saygı duruşunun ardından Divan seçimi ile başladı. Divan Başkanlığını Haluk Selçuk’un yönetiminde Genel kurula CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı, CHP Antalya Milletvekili Aliye Coşar, İYİ Parti Antalya Kepez Belediyesi Başkan Adayı İrfan Yılmaz, İYİ Parti Kepez İlçe Başkanı Sadullah Kabakuşak, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Baş Danışmanı Cem Oğuz, Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Yazman Üyesi Şevket Kılıç, Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İsmail İltemir, ATSO 44 Numaralı Mühendislik Meslek Komitesi Başkanı Adil Özen ile üyeler katıldı.

“KENTİN SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETEN BİR ROL ÜSTLENDİK”

Genel kurulun açış konuşmasını yapan 18. Dönem Başkanı Soner Akdoğan, nüfus artışıyla birlikte yıllar içinde inşaat mühendislerinin öneminin arttığını dikkat çekti. Akdoğan, “Yıllardır onur duyarak unvanını taşıdığımız inşaat mühendisliği mesleği; tarihte insanoğlunun hikayesinin başladığı günden bu yana hayatımızda olup uygarlığın inşa edilmesinin temel noktası olmuştur. Nüfus artışı, teknolojik gelişmeler, şehirleşmenin hızlanması ve yaşanan doğal afetlerin yarattığı yıkımlar inşaat mühendisliğinin önemini daha da arttırmaktadır. İMO Antalya Şubesi kurulduğu günden bu güne kurumsal yapısı, tesis imkanları ve en önemlisi üyeleriyle kurduğu bağ ile diğer şubelere örnek teşkil etmiştir. Ayrıca şubemiz bulunduğu konum itibariyle kentin sorunlarına çözüm üreten, kent gündemine yön veren bir rol üstlenmiştir.” ifadelerini kullandı.

“ŞEFFAF BİR ANLAYIŞ BENİMSEDİK”

Şeffaf bir anlayışla kentin çalışmalarına gayret gösterdik diyen Akdoğan, “Şubemizin bugünlere gelmesinde emeği geçen yönetim kurullarında, komisyonlarda, genel merkez delegeliği ve tüm oda organlarında görev alan meslektaşlarımıza ve oda personellerimize çabaları ve özverileri için teşekkür ederiz. Bugün itibarıyla 18. Dönemi geride bırakıyoruz. Görev aldığımız bu dönemde; oda geleneklerinden uzaklaşmadan demokrat, çağdaş, katılımcı ve şeffaf bir anlayışla, her kesimden meslektaşlarımızla birlikte, kentimiz, ülkemiz ve kamu yararı için, çalışmalar yürütmek için gayret gösterdik. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren projelerimizi gerçekleştirmek için çalışmalar yaptık. Bugün geriye dönüp baktığımızda projelerimizin birçoğunu gerçekleştirmiş bir yönetim olmanın gururunu yaşıyoruz. Birlikte yol yürüdüğümüz, işinden, ailesinden zaman ayırıp gecesini gündüzüne katarak şubemiz için emek veren yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi.

"SORUNLARIN TAKİPÇİSİYİZ"

İnşaat mühendisi mesleğinin birçok problemi olduğunu ve sorunların çözümü beklendiğini söyleyen Akdoğan, “Mesleğimizin ve meslektaşlarımızın halen çözülmeyi bekleyen sorunları bulunmaktadır. Yetkin mühendislik başta olmak üzere, asgari mühendislik ücretleri, üniversite kontenjanları, yapı denetim sistemi ve kamuda çalışan meslektaşlarımızın sorunları gibi birçok problem çözüm beklemektedir. Ancak bilinmelidir ki şube nezdinde çözüm bulmanın ötesinde yasal mevzuat değişiklikleri gerektiren birçok hususta ilgili kurum ve kuruluşlarla çözüm arayışları içinde olduk, şube görüşlerimizi paylaştık. Bu çerçevede ilgili konuların takipçisi olduğumuzu da belirtmek isterim” şeklinde konuştu.

"CUMHURİYET DEĞERLERİNİ HER ŞARTTA SÜRDÜRECEĞİZ"

2023 yılının Cumhuriyetin 100. yılı olduğuna vurguda bulunan Soner Akdoğan, şöyle konuştu:

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eserim diyerek emanet ettiği cumhuriyetin 100. Yılında, bu emanete sahip çıkmayı, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmeyi vazife edinmiş bizler, onu yükseltmek ve yaşatmak için tüm varlığımızla çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Bu amaçla kayıtsız şartsız edindiğimiz yol gösterici hiç şüphesiz ilimdir, fendir. İnşaat Mühendisleri Odası Antalya şubesi üyeleri olarak; ulusun geleceğini yoğuran bilim ordusunun birer ferdi olmaktan gurur duyuyoruz. Yurdumuzu muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak için yürüdüğümüz bu yolda elimizde tuttuğumuz meşale hiç şüphesiz müspet ilimdir. Bu ilim ışığında, bilimle, teknikle ve milli kültürümüzle hiç durmadan çalışarak bu sonsuz yolda onurlu vazifemizi yerine getirmek yegane amacımız olacaktır. Hiç şüphesiz Cumhuriyetin gençliği her nesilde bu mirası onurla taşıyacak ve sonraki nesillere aktaracaktır. Bilimden, akıldan, özgürlükten, eşitlikten, insan ve mühendis emeğine saygı göstermekten, Cumhuriyet değerlerine, Atatürk ilke inkılaplarına sahip çıkmaktan ve dayanışma içinde olmaktan yana olan tutumumuzu her şart ve koşulda sürdüreceğiz.

YENİ YÖNETİM

İMO Antalya Şubesi’nin 19. Dönem Yönetimi Kurulu Üyeleri şu isimlerden oluştu:

Mehmet Soner Akdoğan, Ali Eran Aydın, Engin Yergök, İbrahim Koç, Ayşenur Kalaycı, Halil Can Çiyik, Ebru Elmas, İmge Öcal, Arif Nihat Akçal, Yusuf Fişekçioğlu, Zeynep Koçum, Serkan Özen, Ali Türkmen, İsmail Aydın.

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN