Türkiye'de görülen yüksek enflasyon ve pandemi sonrası ortaya çıkan küresel daralma, birçok şirketin art arda iflas etmesiyle sonuçlandı. 2024 yılında da iflas dalgası tüm hızıyla sürerken, Türkiye'nin dünyaya en çok ihraç yaptığı demir çelik sektöründe köklü firmalardan biri yaşanan mali darboğaza daha fazla dayanamadı.

MAHKEMEDEN İFLAS SÜRECİNİ HIZLANDIRAN KARAR

Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Nalbantoğlu Demir ve Sac Ticaret A.Ş., Halk TV'nin internet haber sitesinde yayınlanan habere göre; bir süredir yaşadığı mali darboğazı aşamayınca mahkemeye başvurdu. Ürünleri arasında Nassan Solar profilleri, demir profilleri, Nassan Sera olukları ve Nassan Trapezler bulunan şirket adına Antalya 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne yapılan başvuruda, hacizlere karşı korunma talep edildi. 

HACİZLERE KARŞI KORUMA KARARI ALINDI

Mahkeme, başvuru üzerine şirkete yönelik 3 aylık geçici mühlet vermişti. Tedbir kararı ile birlikte şirket, olası hacizlere karşı korumaya alınmış oldu. Ancak mahkeme 14 Haziran’da yeni bir karar verdi. Şirketin konkordato talebi geri çevrilirken, verilen tüm tedbir kararları ise kaldırıldı. Bu kararla birlikte, şirkete yönelik iflas süreci de hızlandı.

YILDA 900 BİN TON ÇELİK ÜRETİYORDU

Kuruluşu 1935 yılına dayanan Nalbantoğlu şirketinin yıllık 900 bin ton yassı çelik üretme kapasitesi bulunuyor. Şirket, köklü geçmişinde dünyanın birçok ülkesine ihracat yaparken, ABD ve Avrupa ülkeleri ile milyonlarca dolarlık ticaretler gerçekleştirmişti.

Kaynak: halktv.com.tr