İktidara yakınlığıyla bilinen Haber7 yazarı Ferhat Murat, Ekol TV'de katıldığı 'Kontrol Noktası' adlı programda çok konuşulacak iddialarda bulundu. Ferhat Murat, "İYİ Parti'de aktif siyaset yapan 4 tane milletvekili AK Parti'ye geçecek." dedi.  İYİ Parti Genel Sekreteri ve Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, partisine ilişkin iddialara televizyon ekranlarından yanıt verdi. 

"CİDDİYET KAVRAMINDAN UZAK"

Halk TV ekranlarında Pınar Işık Ardor'un sunumu ile yayınlanan "Geniş Açı" programının konuğu olan Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, siyaset arenasında sık sık tanıklık ettiğimiz parti değişimi konusuna açıklık getirdi. Kulis bilgilerini "ciddiyet kavramından uzak" şekilde yorumlayan Milletvekili Poyraz, İYİ Parti'nin 36 milletvekili kapsayan açıklamalarında önemli mesajlar verdi.

"ZORLUKLARI GÖREREK ÖRGÜTLENDİK"

İYİ Parti'den AK Parti'ye geçecek 4 hatta 6 milletvekilinin olduğu iddialarını yorumlayan Milletvekili Poyraz, cevap hakkını kuruluş ilkeleri üzerinden kullandı. Poyraz'ın, "AK Parti" vurgulu açıklamalarında şu ifadeler yer aldı: "Biz AK Parti'nin kurulduğu zaman yani 20 küsur yıldır, son dönemde de 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' yani tek adam rejiminin Türkiye'ye yarattığı zorlukları ve sorunları görerek örgütlenmiş bir partiyiz. Dolayısıyla bizim kuruluş ilkelerimiz, kuruluş felsefemiz bunun üzerine inşa olmuşken, milletvekillerimiz, teşkilat mensuplarımız, partimizin her kademedeki yetkili organları bu amaçla bir araya gelirken, kolektif bir mücadele verirken, bu konuya ilişkin bu ve benzeri açıklamaların bizim açımızdan çok bir ciddiyeti olduğunu düşünmüyorum. Bunu resmi olarak ifade edebilirim."

"SİYASİ NAMUSLARINA KEFİLİM"

İYİ Parti'de yer alan hiçbir milletvekilinin, ilkelere ters düşecek herhangi bir girişimde bulunmayacağının altını çizen Poyraz, "Dolayısıyla ben hiçbir milletvekilimizin de İYİ Parti'nin kuruluş felsefesine bu şekilde hilafla bir siyasi tercihte bulunacağını düşünmüyorum. 36 milletvekilimizle bir hukukumuz, dostluğumuz, arkadaşlığımız var. Onların da siyasi namuslarına kefil olduğumu ifade etmek istiyorum" dedi.

GEÇTİĞİMİZ SÜREÇTE NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eski İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener arasında gerçekleşen görüşme sonrası, İYİ Parti'den 4 vekilin AK Parti'ye geçeceği iddiaları gündeme geldi. İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, iddialara, "Akşener'e yakın kişilerin televizyon programlarında açıklama yapmalarını rahatsız edici buluyorum. Görmezden gelemem. İYİ Parti içinde problem varmış izlenimine izin vermem. Bazı insanlar boyuna posuna bakmadan Hasan Dağı'na gitmeye kalkışırsa ummadığı tepkiyi görebilir." şeklinde yanıt verdi.

Muhabir: DUYGU TEKİN