Antalya Aksu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, nesli tükenme tehlikesi altında bulunan Kum Zambaklarını koruma altına alıyor. Kundu sahilinde ekiplerce yerleri tespit edilen Kum Zambakları renkli çitlerle çevrilerek zarar görmekten kurtarılıyor.

Antalya'dan bilimsel araştırmalara örnek destek! Antalya'dan bilimsel araştırmalara örnek destek!

BİYOLOJİK MİRAS

Akdeniz Bölgesinin endemik bitkileri arasında yer alan Kum Zambakları Antalya’nın Aksu ilçesinde koruma altına alındı. Aksu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, Kundu sahilinde 13 ayrı noktadaki Kum Zambaklarını çit ile çevirerek koruma altına aldı. Aksu Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, biyolojik miras olan Kum Zambaklarının gelecek nesillere sadece fotoğraf olarak anlatılmaması için üzerlerine düşen görevi yerine getirdiklerini belirterek “Endemik türleri koruma görevimizi yerine getiriyoruz” dedi.

KUM ZAMBAKLARI NEDİR?

Kum zambakları, sahil bölgelerinde ve tatlı su göletlerinde doğal olarak yetişen çiçeklerdir. Genellikle beyaz veya kremsi renkte olup, zarif ve narin bir görünüme sahiptirler. Kum zambakları, doğal yaşam alanlarında görülmelerine rağmen bahçelerde de yetiştirilmektedir.

KUM ZAMBAKLARI NE ZAMAN AÇAR?

Kum zambakları, genellikle yaz aylarında açmaya başlar. Mayıs ve Temmuz ayları arasında çiçeklenme dönemine girerler. Bu dönemde sahil kumları veya tatlı su göletleri, bu güzel çiçeklerin açtığı manzaralarla süslenir. Kum zambakları, sıcak ve güneşli hava koşullarını tercih ederler ve bu şartlar altında daha fazla çiçek açarlar. Kum zambakları, çevrelerine hoş bir koku yayarak ve estetik güzellikleriyle insanları cezbetmektedirler. Doğal yaşam alanlarında bulunan kum zambakları, ekosistemlerin bir parçası olarak önemli bir rol oynamaktadır.

KUM ZAMBAKLARINI KOPARMANIN CEZASI VAR

Kum Zambaklarını koparanlara 488 bin 630 liraya kadar para cezası verilebiliyor.

Kaynak: İHA