31 Mart Yerel Seçimleri’ne bir haftadan az bir süre kalırken, Antalya’da cevabı en çok aranan soru “Oy kullanmamanın cezası var mı?” oldu. Antalya’da binlerce vatandaşın birbirine sorduğu bu sualin yanıtını sizler için araştırdık. 

OY KULLANMA ZORUNLULUĞU 

Seçim yasalarına göre, Türkiye'de oy kullanma zorunluluğu bulunmakta. Bununla birlikte söz konusu oy kullanma zorunluluğun ihlali halinde devreye alınacak cezalar belirli kurallar çerçevesinde belirleniyor. 

OY KULLANMAMANIN CEZASI VAR MI?

Antalya seçmeni tarafından cevabı merak edilen “Oy kullanmanın cezası var mı?” sorusunun yanıtı ise ‘evet’ şeklinde karşımıza çıkıyor. Seçmenlerin 31 Mart Yerel Seçimleri’nde oy kullanmaması halinde YSK tarafından cezai işlem uygulanmakta.

Oy Pusula Oy Verme (3)

OY KULLANMAMANIN CEZASINI YSK BELİRLİYOR

Toplumu oluşturan tüm fertlerin vatandaşlık görevi durumunda olan oy kullanma işlemi yerine getirilmediğinde cezası YSK tarafından belirleniyor. Seçimlerde oy kullanmayan vatandaşlara idari para cezası uygulanırken, farklı bir ceza söz konusu olmuyor ve yasal sorumluluk oluşmuyor. 

OY KULLANMAMANIN CEZASI KAÇ LİRA?

Oy kullanmayan kişiler için ilk olarak ceza tebligatı gönderimi gerçekleştiriliyor. Ceza tebligatının seçmenin eline ulaşmasıyla yasal süreç başlıyor. Ceza ödeme işlemleri maliye ya da PTT ve bankalar aracılığıyla ödenebiliyor. 2023 yılında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Seçimleri’nde oy kullanmamanın cezası 300 lira olarak belirlenmişti. 

31 Mart Yerel Seçimleri’nde oy kullanmama cezasının ne kadar olacağı henüz açıklanmadı. Yüksek Seçim Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda oy kullanmama cezası belli olacak.

Oy Pusula Oy Verme (1)

ANTALYA’DA OY VERME İŞLEMİ SAAT KAÇTA BAŞALYACAK, KAÇTA BİTECEK?

YSK, seçimin mart ayında olması nedeniyle mevsim şartları ve güneşin batış saatini dikkate alarak, doğudaki 32 ilde oy verme saatini bir saat erkene aldı. Bu nedenle, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Kilis illerinde ve bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak.

Bu illerin dışında kalan Antalya ve diğer illerde oy verme saatleri 08.00-17.00 arasında gerçekleşecek. 

Oy Pusula Oy Verme (4)

Devlet Bahçeli ile Bakan Şimşek "yerel halk" yüzünden birbirine girdi! Devlet Bahçeli ile Bakan Şimşek "yerel halk" yüzünden birbirine girdi!

SEÇİMDE KİMLER OY KULLANAMAZ?

Antalya seçmeni tarafından cevabı en çok aranan “Oy kullanmamanın cezası ne kadar?” sorusunun yanıtını verdik. Peki, 31 Mart Yerel Seçimleri’nde kimler oy kullanamayacak. Bu sorunun yanıtı ise kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar, silah altında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları ile askeri öğrenciler, taksirli suçlar dışında, kasıtlı suçlardan cezaevinde bulunan hükümlüler olarak cevaplandırılıyor. 

Ysk Oy
 

Muhabir: VELİ AKOĞLU