SOL Parti Antalya İl Başkanı Aysel Aydın, son günlerde artan göçmenlere yönelik saldırıları sert bir dille eleştirdiği bir basın açıklaması yaparak dikkat çekti. Aydın, Türkiye'deki göçmen krizini emperyalist politikaların ve AKP-MHP iktidarının yarattığını vurgulayarak, göçmenlerin ucuz iş gücü olarak kullanılmasının yanı sıra cihatçı çetelerin gettolar oluşturduğu bir risk yarattığını belirtti.

"GÖÇMEN KRİZİ KONTROLSÜZ BİR ŞEKİLDE YÖNETİLİYOR"

Aydın, Türkiye'nin ABD, NATO ve AB'nin maşası olarak göçmen krizini kontrolsüz bir şekilde yönettiğini ve Geri Kabul Anlaşması ile adeta bir göçmen hapishanesine dönüştürüldüğünü ifade etti. Bu durumun, toplumda ırkçı ve faşist düşüncelerin güçlenmesine neden olduğunu ve bu manipülasyonlara izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Çözüm olarak Aydın, çözüm önerisi olarak şunları söyledi:

"AB ile yapılan Geri Kabul Anlaşmaları iptal edilmeli ve üçüncü ülkelere göçün önü açılmalı. AKP'nin Suriye'deki cihatçı gruplarla olan ilişkilerine son verilerek, Suriye yönetimi ile barışçıl bir diplomasi yoluyla insani bir geri dönüşün şartları oluşturulmalı. Türkiye'ye yerleştirilen cihatçı savaşçılar sınır dışı edilmeli, kontrolsüz göçün önüne geçecek insani, demokratik ve sosyal programlar oluşturulmalı."

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ